Изискват се немалко сили, време и търпение, за да създадете този навик у малчугана. Творческият подход към задачата ще улесни изпълнението й, съветват специалистите по устна хигиена.
В детска възраст не бива да се ползват избелващи пасти за зъби, защото съдържат абразивни вещества, които могат да повредят крехкия емайл на зъбчетата.
Каква е формулата на успеха?
Всекидневната хигиена на устната кухина е много важна за здравето на детето. Щом пробият първите зъбки, трябва да започнем да ги почистваме, но с това не се изчерпва цялата грижа за зъбите и устата на детето. Важни са пълноценното хранене и редовните профилактични прегледи при стоматолог, по възможност детски.
Кои зъби са по-здрави?
Млечните зьбки са по-податливи на кариес от постоянните. Те започват да пробиват около 6-ия месец на бебето, а смяната с постоянните започва към 7-ата година и завършва към 12-годишна възраст. Точно през този период е много важно да се полагат грижи за защита на зъбите с цел реминерализация на емайла и херметизация на зъбните фисури (дълбоки набраздявания, най-податливи на зъбен кариес, тъй като в тях се задържа храна и се образува плака). Фисурите могат да бъдат профилактично запълнени съсспециален фотополимер, с цел подобряване възможността за почистване и намаляване дълбочината им. Тази процедура е препоръчителна още при поникването на първите постоянни зъби. Реминерализацията може да се провежда успешно в домашни условия, като се използва подходяща детска паста за зъби.
Как да възбудите интерес?
Запознанството с четката за зъби може да стане дълго преди малчуганът да почне да я използва по предназначение. Подходящият момент е, когато детето вече може да седи самостоятелно и тогава е периодът, през който си пъха в устата всичко, което му попадне. Така четката за зъби ще си дойде на мястото първо като нещо интересно и ново, а по-късно като задължителен предмет за личната хигиена.
Кога да започнете?
Още с първото поникнало зъбче, като за почистването им не е необходима паста, тя се включва по-късно. Мекият налеп след хранене може да се отстрани лесно със силиконова четчица (моделите като напръстник са идеални за целта) или с тампонче от марля, натопено в преварена вода. Почистването се извършва с нежни вертикални дви жения от венеца надолу по зъбчето след всяко хранене.
Кога да включите пълния комплект?
След като навърши 1 годинка, детето вече има нужда да използва и четка, и паста за зъби. Изберете детска четка с малка глава с кръгла форма и с меки влакна. Така ще сте спокойни, че няма да повредите все още нежните зъбни тъкани. Разнообразието от детски модели е голямо, особено популярни са тези с дръжки с формата на любими приказни или анимационни герои, животни, цветя, които внасят забавен игрови елемент в процеса на миенето на зъбите. Четката трябва да се сменя на два месеца, защото влакната губят формата си, по тях се натрупват микроби и има риск от възпаление на венците. Добра идея е при покупка на нова четка да предложите на детето два-три модела, подходящи за възрастта му, а то да си избере кой да купите.
Добрият пример?
Едногодишното хлапе няма да успее да си измие добре зъбите само, затова му помагайте. Покажете му как и колко паста да изстисква върху четката, как да я движи (вертикално от венеца нагоре по зъбите, от външната и вътрешната им страна), колко време да се мие (2-3 минути), как да си изплаква устата. За да е по-забавно, сложете пясъчен часовник да отмерва времето, или настройте смартфона на любима мелодия от филмче с продължителност 2-3 минути.
След време оставете поотрасналото дете да си мие зъбите само – не се притеснявайте, че отначало няма да го прави идеално. Добра идея е да си четкате зъбите заедно пред огледалото, а после му предложете компанията на някоя играчка – например кажете, че любимият Мечо мечтае да се научи да си мие зъбите и защо хлапето да не му покаже как става. Това ще му създаде увереност в уменията и удоволствие от помощта, която оказва.
Може да гледате образователно филмче в кабинета на стоматолога, да го заведете на някоя рекламна акция за деца от производители на зъбни пасти и четки.
Идея +… Хитър номep е да предложете любимо занимание за бонус след миенето на зъби, за да стимулирате хлапето, което отказва да го прави. Трябва да измислите нещо лесно и кратко – например 5-10 минути правене на сапунени балони в банята. Така малчуганът ще очаква приятната игра и сам ще започне да пита не е ли време да си измие пак зъбите.
Add comment