Всеки може да е съпричастен със страданията на приятел, но е необходима много фина душа, за да си съпричастен и с успехите му! – Оскар Уайлд
Отношението към колегите ви трябва да е такова, каквото бихте искали да бъде и тяхното към вас.
Това ще осигури здравословна работна среда и спокойствие на работното ви място и вие винаги ще имате подкрепа от колегите си в момент на нужда.
Безспорно е да изпитвате гняв и тревога по време на работа. Когато сте завладени от такива емоции, има вероятност да реагирате експлозивно и да се получи разправия. Ако съумеете да овладеете гнева си и проявите търпение, това ще внесе спокойствие и стабилност и ще позволи да работите по-добре с колегите си.
Един от начините да управлявате емоциите си е да проверите своите мисловни модели. Понякога ние може да имаме отрицателни мисли, които ни карат да се чувстваме зле и не можем да контролираме емоциите си. Трябва да идентифицирате тези отрицателни мисли и съответно да ги коригирате.
Ефективната комуникация на работното място ще намали недоразуменията сред колегите и по този начин ще се оптимизира ефективността на работата. Обсъждайте поне веднъж седмично какви задачи предстоят. Ако не можете да се съберете на едно място – пишете си имейли. Когато забележите някаква грешка, която колегата ви е допуснал (най-вероятно неволно), кажете му съвсем тактично, за да може да се поправи. Не забравяйте – никой не е перфектен и вие може да попаднете в същата ситуация. Нали няма да ви хареса да ви натякват за някаква маловажна грешка?
Началниците трябва да дават добър тон за работата на екипа. Основното изискване, за да ви признаят за добър началник е: нарежданията ви да отиват до всеки служител в писмен вид! Първо, защото няма начин някой случайно да не е разбрал нещо или да не е чул и второ, за да сте сигурни, че посланието е пристигнало по предназначение. Устните нареждания – „аз казах на теб, ти кажи на другите” са неефективни и се употребяват само от начинаещи шефове. Още повече колко по-лесно е да напишете всичко и да го изпратите на съответните имейли.
Непременно намирайте време да похвалите колегата за работата, която е свършил на много добро ниво, а не само да изтъквате недостатъците!
Add comment