Изберете замразени, ако имате съмнения относно свежестта на продукцията в магазините.
Понякога замразените плодове и зеленчуци са по-пресни от тези, които ще откриете на щандовете за „пресни продукти“. Това е така, защото замразените плодове и зеленчуци се берат, когато са напълно узрели и се замразяват в същия ден. Процесът донякъде променя структурата им, но се губят доста по-малко хранителни вещества. В действителност в много случаи замразените зеленчуци съдържат повече витамини от пресните, които са престояли в магазина или в кухнята ви. При изследване на концентрацията на витамин С и други важни хранителни вещества в пресните зеленчуци, през различни етапи от доставката и съхранението им, с тези в зеленчуците, замразени за продажба и съхранявани в дълбоко замразено състояние в продължение на 12 месеца, резултатите сочат, че нивата на този витамин в замразения грах и броколи са по-високи от тези в предлаганите на щанда за прясна продукция в магазина продукти.
Ако имате възможност, отглеждайте сами плодове и зеленчуци – ябълки, грах, круши, тикви, ягоди, малини и къпини. Така ще знаете със сигурност с какво сте ги третирали и точно колко полезни са те.
Рядко ще си купите напълно узрял плод от магазина. Ако е бил набран в най-зрелия си вид, щеше да се развали, докато стигне до супермаркета. Сигурно сте чували, че като поставите плода в хартиен плик, ще се концентрира етиленовият газ, който той отделя, докато зрее и така процесът се ускорява. За да стане по-бързо, сложете в плика още един напълно узрял плод като банан, например. Зрелият плод отделя повече етилен, който незрелият използва. Не използвайте найлонови торбички, защото така плодът просто ще се развали. Този трик действа единствено при плодове, които продължават да зреят след откъсването – ябълки, авокадо, банани, боровинки, киви, манго, праскови, круши и сливи. Затова си заслужава да знаете кои плодове спират да зреят, след като са набрани – сред тях са цитрусовите плодове, черешите, гроздето, пъпешите, ананасът, малините и ягодите.
Add comment