Някои жени приемат тази промяна доста драматично, защото такава е всеобщата представа. За други обаче менопаузата е началото на живота, за който винаги са мечтали. Преодолеете ли трудния преходен етап, няма да имате притеснения.
Преди време за менопаузата се говореше „на ухо“ и се използваха определения като „промяната на живота“. И наистина, тя е свързана с редица промени – яйчниците спират да произвеждат естроген, в резултат на което менструацията се преустановява и жената губи възпроизводителната си способност. Съществуват обаче и други последици за здравето в дългосрочен план.
От около 35-годишна възраст калцият в костите на жената започва да намалява. Понижаващите се нива на естрогена допълнително увеличават тази загуба. В оставащото време до менопаузата костната плътност при жените намалява средно с 1% на година, освен ако не се вземат мерки за предотвратяването на този процес. Голямата загуба на костно вещество води до развитие на остеопороза, състояние, при което костите стават крехки и чупливи. Хормонозаместителната терапия (ХЗТ), калциевите и магнезиевите добавки, както и упражненията с тежести могат да ограничат загубата на костно вещество. Ако остеопорозата вече е факт, лекарят ще ви предпише лекарствени препарати, които в съчетание с физически упражнения и допълнителен прием на калций могат да помогнат за изграждането на ново костно вещество.
Намаленото производство на естроген увеличава риска от сърдечносъдови заболявания и инсулт. След менопаузата рискът от инфаркт при жените се изравнява с този при мъжете. Редовните физически упражнения и разумното, пълноценно хранене могат да намалят неблагоприятните последици от настъпващите промени.
Add comment