Когато мастните жлези на кожата не успяват да образуват достатъчно мазнина (себум), която да я предпазва от атмосферните условия, тя става суха, покрива се с люспи и понякога се възпалява. Някои прости правила за грижа за кожата и подбирането на природни средства облекчават лесно проблема.
Сухата кожа вероятно се дължи на сравнително ниската активност мастните жлези. Това би могло да е наследствено обусловено или да е резултат от временен хормонален дисбаланс (например при бременност) или недостиг на хранителни вещества. Кожата става по-суха и с напредването на възрастта. Твърде ниските или високите температури и силният вятър лишават кожата от влага. Ръцете, ходилата и лактите са особено уязвими, тъй като имат сравнително малко мастни жлези. Лицето и шията също са предразположени към изсушаване, защото обикновено са изложени на влиянието на околната среда. Суха кожа се среща и при заболявания като екзема, псориазис и при обрив от бебешки пелени, а също и при обезводняване поради недостатъчен прием на течности.
Профилактика
Когато излизате навън, използвайте слънцепредпазен крем с висок фактор на защита, в студено време обувайте топли чорапи и слагайте ръкавици и редовно нанасяйте балсам за устни и овлажняващ крем. Когато сте на закрито, поддържайте умерена стайна температура и избягвайте претоплянето. Климатиците, отоплението и електрическите уреди, включително телевизорите и компютрите, увеличават концентрацията на положителни йони във въздуха, което понижава влажността и изсушава кожата. За да предотвратите това, проветрявайте често, овлажнявайте въздуха (чрез овлажнител или съд с вода върху радиатора) и отглеждайте стайни растения.
Избягвайте да се завивате с електрическо одеяло. Редовно правете физически упражнения, за да се подобри кръвообращението и да се осигурят кислород и достатъчно хранителни вещества на кожата.
Как да защитите сухата кожа
- Използвайте лосион или тоалетно мляко за почистване, а не сапун.
- Избягвайте стягащите или тонизиращите средства на спиртна основа, тъй като те отнемат кожната мазнина.
- Сутрин използвайте лек овлажняващ крем, а вечер – по-мазен.
- Овлажнявайте кожата около очите, тъй като тя има малко мастни жлези.
- Мажете ръцете си с мехлем или крем, преди да започнете домакинска работа.
- Слагайте гумени ръкавици, когато използвате почистващи препарати.
Лечение
Хранителен режим: Здравословният хранителен режим, който включва сурови плодове и зеленчуци, поддържа кожата овлажнена и еластична. Предпазвайте се от обезводняване, като всеки ден пиете поне 6 чаши напитки без кофеин
- Консумирайте храни, богати на незаменими мастни киселини.
- Увеличете приема на продукти, съдържащи витамин А и D. (Имайте предвид, че кожата получава най-много витамин D от прякото въздействие на слънчевите лъчи.)
- Консумирайте храни, богати на витамин Е и цинк.
- Приемайте добавки с колаген за здрава кожа, като КОЛАГЕН КОМПЛЕКС
Храна за кожата – Подхранете кожата си отвътре, като консумирате храни, богати на незаменими мастни киселини и витамин A, D и Е.
Домашни средства
- Не е необходимо да купувате скъпи кремове. Обикновеният крем също върши работа, а много дерматолози смятат, че твърдата растителна мазнина е най-добрият овлажнител.
- Овесената каша притежава лечебни и успокояващи свойства. За да омекотите кожата, поставете $ торбичка от тензух 2 чаши овесени ядки и я потопете във ваната. Полежете така не повече от 15 минути. Подсушете се чрез потупвания и веднага се намажете с овлажняващ крем, за да съхраните влагата.
- Медът, който извлича влага от въздуха, представлява ефикасна маска за суха кожа.
Билколечение
- Гелът от алое вера е омекотяващо средство, което действа особено благопри ятно върху загрубялата кожа на лицето.
- Направете компрес с охладен чай от звездица с успокояващи свойства, за да облекчите сърбежа, причинен от сухотата.
- Вземайте масло от вечерна иглика.
Ароматерапия
- Гераниево масло: добавете няколко капки към топлата вода във ваната.
- Сандалово и розово масло: смесете по 2 капки с 1 супена лъжица масло от пшеничен зародиш и 1 капсула масло от вечерна иглика и вечер намазвайте сухата кожа.
Add comment