Кремовете и лосионите със сигурност вършат чудеса, но специалистите споделят, че храната играе ключова роля за доброто състояние на кожата, пише сп. „Glamour”.
Ако питаш дерматолозите какво да ядеш, за да имаш по-красива кожа, вероятно ще получиш отговор, свързан с важността на спазването на балансираната диета и приема на голямо количество вода. Ако отидеш в аптеката пък, ще видиш множество бурканчета с хранителни добавки, обещаващи да разкрасят кожата ти. Но можеш ли да им се довериш напълно, след като нямаш ясна представа как съставките действат заедно, попадайки в тялото. Например след като витамин Е пребори свободните радикали, той се окислява и става безполезен. Витамин С пък възвръща първоначалните сили. на витамин Е, но от своя страна също се оксидира и се нуждае от допълнителна помощ, за да стане полезен отново. Взаимодействия като тези правят доста трудно определянето на онази вълшебна съставка, която ще направи кожата ти здрава и блестяща. Къде е разковничето? В чинията ти! Защото нищо не се усвоява по-добре от витамините и минералите в храната. Природата си знае работата и ти дава точно това, от което кожата ти има най-голяма нужда.
- ПРИ АКНЕ
Витамин А – Този антиоксидант излющва външните слоеве на епидермиса, където мъртвите клетки се натрупват и запушват порите. Витамин А е мастноразтворим, така че най-добре ще го усвоиш от приема на зехтин, спанак, авокадо, моркови, броколи и аспержи.
Цинк – Този минерал спомага за намаляването на производството на мазнина. По-малко мазнина, по- малко себум. Ще го откриеш в месото на омарите и раците, както и в пуешкото, говеждото и свинското филе.
Омега-3 мастни киселини – Те спомагат за по-доброто функциониране на жлезите, косвено предпазват клетките от изсушаване и имат противовъзпалително действие. За да си набавиш ценните съставки, увеличи приема на ленено семе, рапично и соево масло.
- ПРИ СУХОТА И УМОРА
Омега-3 мастни киселини – Колкото повече остаряваме, толкова по-малко мазнини произвежда тялото ни, в резултат на което мащабите на лющене се увеличават. Омега-3 мастните киселини спомагат за „смазването“ на кожата, което я кара да изглежда по-освежена.
Ниацин
Когато кожните клетки започнат да съхнат, тяхната бариерна функция спрямо негативните аспекти на околната среда намалява. Така бактериите могат по-лесно да проникнат в дълбочина и да доведат до възпалителни реакции. 3а да си го набавиш от храната, консумирай пилешко, свинско, риба тон, пшенично и царевично брашно.
Биотин – Част от групата на витамин В, той помага за растежа на косата и ноктите, но също оказва благотворно влияние върху обмяната на кожни клетки, което пък от своя страна подобрява тена.Трите основни източника на биотин са яйцата, авокадото и сьомгата.
- ПРИ ПРИЗНАЦИ НА СТАРЕЕНЕ
Витамин А – Освен, че обновява горните няколко слоя в епидермиса. Витамин А помага за увеличаването на производството на колаген – протеин, който прави кожата еластична и изпълнена. Този витамин води до уплътняване на дермата и понеже е антиоксидант, се бори срещу външните причинители на кожно стареене. Освен във вече изброените източници, го има и в пъпешите и червените чушки (и в сладки, и люти).
Витамин С – Добре познат антиоксидант, който изсмуква и унищожава силата на свободните радикали, преди те да успеят да нанесат каквато и да било щета. Яж смело червени чушки, броколи, ягоди, папая, ананас, киви, пъпеш и карфиол.
Витамин Е – също антиоксидант, спомагащ за производството на полезни мазнини, които се борят със сухотата, характерна за стареещата кожа. Къде да го откриеш? В бадемите, слънчогледовото олио, доматеното пюре, спанака и дори в печените слънчогледови семки.
Растителни полифеноли – Тези химични вещества от естествен произход имат двойна задача. От една страна, значително да увеличат и да подобрят кожната циркулация (това го умее зеленият чай), а от друга, да намалят загубата на влага и зачервяването, причинени от вредните UV лъчи, както го прави какаото.
Add comment