Зоновата диета залага на прием на много протеини и малко въглехидрати. Базирана е върху концепцията за идеалната пропорция между мазнини, въглехидрати и протеини при абсолютно всяко хранене.
По правило зоновата диета би трябвало да подобри хормоналния ти баланс, да регулира нивата на инсулин в кръвта, да ти помогне да смъкнеш килограми и да бъдеш по-здрава. Въпреки съмненията на някои специалисти относно успеваемостта й, диетата е доста популярна. Чарли Шийн, Кевин Костнър, Сандра Бълок, Дженифър Анистън – това са само част от известните личности, които са я спазвали. Причините? Същите като тези, които би изброила и ти – за да бъдеш по-слаба, да се чувстваш по-добре и да изглеждаш по-млада!
ОСНОВНИТЕ ПРАВИЛА НА ДИЕТАТА:
- Храненето трябва да е 5-фазово и да включва три основни и две леки, междинни порции.
- Първото хранене за деня трябва да е не по-късно от един час след ставането от сън!
- Никога не допускай между отделните приеми на храна да има повече от 5 часа!
- Пий минимум по два литра вода на ден!
- Всеки ден трябва да правиш поне по 30 минути физически упражнения.
КАК ДЕЙСТВА ЗОНОВАТА ДИЕТА?
Опростеното обяснение в общи линии звучи така: Когато се храниш, нивото на глюкоза (захар) в кръвта ти се покачва. Доколко нагоре ще отиде, зависи от храната, която приемаш. „Добрите“ храни покачват равнището на кръвната захар по-бавно от „лошите“ храни. Когато нивото на глюкозата се повишава, клетките в панкреаса ти започват да произвеждат хормона инсулин. Това дава сигнал на организма ти да започне да превръща глюкозата в съединение, наречено гликоген, което се складира в черния дроб и мускулите и улеснява натрупването на мазнини в т.нар. мастни клетки. Ако обаче нивото на глюкоза в кръвта ти е по-ниско, други клетки в панкреаса произвеждат хормона глюкагон. Той дава сигнал към клетките в черния дроб и мускулите да освобождават гликоген, който се превръща обратно в глюкоза.
ПОЛЗИТЕ (и някои недостатъци)
Според създателя на диетата Бари Сиърс, като непосредствен резултат от неговата диета следват:
- Загуба на до 6 кг. в рамките на седмица.
- Нисък риск от т.нар. йо-йо ефект.
- Подобрено физическо със- яние и тонус.
- Намален риск от поява и развитие на сърдечно съдови заболявания.
- Подобрение на състоянието на имунната система.
- Забавяне на стареенето и свеж вид.
Не на последно място, доктор Сиърс припомня, че това е една от малкото диети, в която няма нужда да броиш калориите. Друг е въпросът, че изчисляването на точните проценти в менюто е доста сложна задача. Именно тук не малко диетолози и специалисти критикуват зоновата диета. Те изтъкват още, че принципно Сиърс е прав, но теорията му за производството на хормони в панкреаса важи само в случай, че въглехидратите, протеините и мазнините се консумират поотделно, а не в посочените от него пропорции! При едно „смесено“ хранене, каквото се препоръчва от зоновата диета, ситуацията е много по-сложна и комплексна и изводите на Бари Сиърс биват подложени на сериозна критика и окачествявани като твърде опростени.
БЪДИ НАЯСНО И С РИСКОВЕТЕ
Ако имаш проблеми с бъбреците, трябва задължително да се консултираш с лекар-специалист, преди да пристъпиш към диетата, тъй като тя е високо протеинова и това може да изостри оплакванията ти. Рязкото ограничаване на зърнените храни има вероятност да предизвика дефицит на фибри, което да доведе до трайна констипация (запек). Не пропускай да зададеш на специалиста и следните въпроси:
- Трябва ли да поемам хранителни добавки успоредно с диетата? Ако да – какви и по какъв график?
- Мога ли да се придържам към диетата по-дълго време? Крие ли това опасности за здравето ми?
- Подходяща и реалистична ли е тя за мен, предвид моментното ми състояние?
- При какви оплаквания незабавно да прекратя диетата?
ЗОНОВАТА ДИЕТА използва условно термините „ДОБРИ“ и „ЛОШИ“ храни.
По-долу ще споменем някои от тях:
„Добри“ храни:
- ПРОТЕИНИ: бяло пилешко и пуешко месо, морски дарове, яйчни белтъци, нискомаслени и обезмаслени млечни продукти.
- ВЪГЛЕХИДРАТИ: плодове, несъдържащи скорбяла зеленчуци, овесена каша, ечемик, малки количества зърнени храни. Мазнини: малки количества зехтин и олио от рапица.
„Лоши“ храни
(консумацията им е непрепоръчителна и силно ограничена)
- Червени меса, тлъсти меса и всякакви субпродукти, яйчени жълтъци, моркови, царевица, стафиди, банани, папая, манго, повечето плодови сокове, хляб, ориз, тестени продукти, картофи, пълномаслени млечни продукти, газирани и диетични безалкохолни напитки, алкохол, кафе и други напитки, съдържащи кофеин.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment