Невъзможно е да се каже точно колко години ще живее човек след инсулт
Инсулт е животозастрашаващо състояние и силен удар за здравето. Много зависи от това колко тежко е увреден мозъкът и как протича рехабилитацията. Почти всеки пациент, и най-вече неговите близки, може да подходи отговорно към процеса на възстановяване, да подобри качеството на живота си и по този начин да го удължи.
Колко дълго се живее след инсулт?
Първият месец след инсулт се счита за най-опасен. Именно през този период вероятността от смърт е най-висока.
По-нататъшната прогноза зависи от следните фактори:
Възраст на пациента. Младите хора имат по-силни и издръжливи тела от по-възрастните. Колкото по-млад е пациентът, толкова по-бързо ще се възстанови
Последиците от инсулта. Ако на един човек само лошата координация на движенията и проблемите с говора му напомнят за болестта, то друг се озовава в леглото с парализа на цялото тяло или половината от него. Постоянното пребиваване в легнало положение провокира рани от залежаване, стагнация на кръвта и появата на кръвни съсиреци. Обикновената настинка може да се превърне в пневмония. Тези усложнения влошават качеството на живот и го съкращават.
Правилна организация на живота. По време на рехабилитационния период пациентите трудно се движат. Необходимо е да се обезопаси околното пространство, за да се предотвратят падания и счупвания. Фрактурите са особено опасни за възрастните хора, тъй като костите им не зарастват добре. В допълнение, паданията могат да причинят сътресения.
Важен е разумният подход към храненето. Ако пациентът разбере, че ще трябва да се откаже от алкохола, мазните и пържени храни, това ще ускори процеса на възстановяване.
Трябва да включите в диетата си възможно най-много зеленчуци и билки, както и да ограничите консумацията на пилешки яйца, тъй като жълтъкът съдържа много холестерол.
Необходимо е стриктно да се спазват всички препоръки на лекаря относно приема на лекарства. Като правило се предписват лекарства, които предотвратяват образуването на кръвни съсиреци и възстановяват мозъчното кръвообращение. Те трябва да се пият на курсове.
Още по-трудно е да се каже колко живеят хората след втори инсулт
Повторният инсулт се понася много по-трудно, а рехабилитацията е по-специална и времеотнемаща.
Рискът от повторение на инсулта е особено висок през първата година след като човек за първи път е преживял такъв сериозен срив на здравето.
Хората, претърпели инсулт, трябва да имат значителна воля и вътрешна дисциплина. Това е единственият начин да възстановят здравето си максимално и да удължат колкото се може повече своя живот.
Добре е да се знаят тези 5 прости правила, които могат да спасят живота по време на инсулт
Първи симптоми на инсулт:
❗ Внезапна слабост в ръката и/или крака;
❗ Внезапно изтръпване на ръката и/или крака;
❗ Внезапна загуба на говор и/или разбиране;
❗ Внезапна загуба на равновесие, загуба на координация, световъртеж;
❗ Внезапна загуба на съзнание;
❗ Остро главоболие без видима причина или след силен стрес или физическо натоварване;
❗ Внезапно изтръпване на устната или половината от лицето, често с „изкривяване“ на лицето;
❗ Ниско или, обратно, високо кръвно налягане.
Какво да направите след обаждане на Бърза помощ
След като сте се обадили за линейка, преди лекарят да пристигне, направете следното:
1. При съмнение за инсулт пациентът трябва да лежи настрани с леко повдигната глава. Не се препоръчва той да прави излишни движения, тъй като това може да увеличи кръвоизлива. Яденето и пиенето в това състояние е забранено. Ако се появи повръщане, главата на пациента трябва да бъде обърната настрани, за да не се задави.
2. Осигурете чист въздух. Разкопчайте яката на ризата, колана и свалете тесните дрехи. Поставете лед върху челото и главата си.
3. Необходимо е да се разбере как се променят пулсът, кръвното налягане и температурата на болния. Ако е възможно, трябва да проверите тези индикатори и да ги запомните. Тази информация трябва да се каже на лекарите.
4. Загубата на съзнание, причинена от инсулт, показва значителен кръвоизлив. Ето защо тялото на пациента трябва да бъде повдигнато на тридесет градуса.
5. Ако дишането спре, трябва да започнете изкуствена вентилация.
6. Когато пристигне линейката, лекарите трябва да бъдат информирани как са започнали проблемите, колко болен се е чувствал и изглеждал пациентът и какви хапчета е приемал.
Източник: ayzdorov.ru
Add comment