Родителите винаги искат най-доброто за децата си. Но понякога пътят към ада е постлан с добри намерения
Казват, че няма лоши майки. Така е, защото за вашето дете вие сте най-красива и добра на света. Въпреки това, всички понякога грешим. И при отглеждането на нов човек това е много лесно да се случи. И заради това сега гледаме един огорчен, затворен тийнейджър и се питаме как от онова мило, дружелюбно дете, което беше, се е превърнало в това, което е.
Да, целият смисъл, разбира се, е в нас самите. Ние сами разваляме всичко, докато се опитваме да направим най-доброто. Ето ги най-честите грешки на родителите, които трябва да се избягват на всяка цена.
Карате се на детето, че казва истината
Детето направило нещо нередно, объркало се е. То честно призна това – или само, или след вашия въпрос. Но вие все пак му се карате, просто защото е направил беля. Все пак детето е било достатъчно смело да си признае.
Вие наказвате детето си публично
Да се карате на дете на публично място, дори и да не са непознати, а пред баби и дядовци или братя и сестри, е много лоша идея.
Упреквате, вместо да подкрепяте
„Трябва да отделяш повече време на домашните“ вместо „Ти си толкова умен, толкова се стараеш. Просто трябва да натиснеш още малко.”
Не прекарвате достатъчно време заедно
Отделяте време да се оплачете от поведението на детето си. Но не мислете за факта, че всичките му странности са просто начин да привлече вниманието ви. То просто няма достатъчно от вашата топлина.
Винаги критикувате
Толкова се страхувате да не прехвалите, че обезценявате всичките му постижения. „Взе второ място? А можеше да си първи”, „Защо не отличен?”, „Можеше да го направиш по-добре”
Не разговаряте с него
Прекалено сте заети с работа, проблеми с шефа си и вечеря, която не се приготвя сама. Следователно, нямате време да слушате как се справя детето ви в училище. И ако слушате, коментирате не на място – веднага става ясно, че мислите ви са някъде далеч от живата комуникация с него. То разбира, че го пренебрегвате.
Не говорите за постиженията му
Страхувате ли се да не прехвалите сина или дъщерята? Не се притеснявайте. Детето е спечелило състезание, преминало е тест, помирило се е със съученик – има много причини да му кажете колко се гордеете с него и колко много го обичате.
Не се опитвате да го разберете
Струва ви се, че детето говори пълни глупости, измисля си нещо само за да ви впечатли. Сериозно, чудовища в килера? Любов до смърт в трети клас? Все пак си струва да спрете и да се опитате да разберете чувствата на малкия човек. Вземете го на сериозно, детето го заслужава.
Казвате, не показвате
Казвате му как да го направи правилно, но не го показвате. За вашето дете ще бъде много по-лесно да се научи да връзва връзките на обувките или да мие чинии, ако започнете да го правите заедно.
Давате лош пример
Детето като гъба попива вашето поведение. Седите ли на бюрото и се взирате в смартфона? Изхвърляте ли презрително зеленчуци от чинията си? Викате ли? Защо тогава бихте искали детето ви да се държи по различен начин?
Сравнявате с други деца
Това като цяло е ужасен грях. Децата растат с усещането, че никога не могат да бъдат толкова перфектни, колкото „синчето на мамината приятелка“. Е, тогава защо да опитва?
Не му давате избор
Дори илюзията за избор може да реши много проблеми. Вашето дете не иска да ходи на детска градина? Попитайте го каква тениска иска да носи там. Детето ще преживее някак своето „не искам“. Когато решаваме всичко вместо нашите деца, забравяме да попитаме какво искат самите те.
Пари вместо внимание и обич
Скъпи играчки, всевъзможни джаджи – всичко това не е за децата, а за нас самите. Така потискаме чувството си за вина към тях, че не прекарваме време с тях. Не им даваме нито внимание, нито топлина.
Източник: woman.ru
Add comment