Kомарите вече са тук. Упорити и умни насекоми, които според учените използват обоняние и зрение, за да си намерят храна
Комарите, освен това са и много досадни. В допълнение към това те могат да навредят на здравето, причинявайки алергии, пренасяйки различни заболявания и инфекции. Най-много от ухапванията на тези кръвопийци страдат малките деца.
Между другото, около 3,6 хиляди вида от тези насекоми живеят в съвременния свят, като двайсетина вида живеят в нашата страна. И между другото, българските комари са сравнително безобидни. В много малък процент от случаите те са носители на опасни заболявания. Всичко, на което са способни местните кръвопийци, е само да причинят сърбеж и зачервяване на кожата с ухапването си. Но и това не е приятно. Затова е по-добре да се предпазите от ухапванията на комарите. И като за начало – трябва да спрете да бъдете примамка за тези насекоми.
Да се защитим така, че да не ни хапят комарите
Кръвопийците са примамени от миризмата на пот. Те също така са привлечени и от аромата на парфюм. Затова най-добрата защита срещу комарите е маскировката: трябва да спазвате хигиена и да не използвате парфюм в горещите летни дни. Така човек вече няма да бъде толкова привлекателен за насекомите.
Сега има много начини да се предпазите от комарите. Едно от последните изобретения е специална гривна. Между другото, тя е безвреден за хората, но на комарите не причинява много вреда. Отблъсква насекомите само с няколко сантиметра. Оказва се, че само ръцете и торсът са в безопасност, но лицето и краката могат да бъдат атакувани от досадните насекоми.
Репелентите, които се продават в аптеката, променят миризмата на тялото
Обикновено са с химически съставки. Може да си помогнете и по-щадящо – с ароматни билки, които доказано гонят комарите.
Лавандулата им е много неприятна. Може да си купите масло, подходящо за мазане. Невенът съдържа вещество, което отблъсква комарите. Те не харесват здравеца, джоджена, босилека, маточината, котешката трева.
Като сварите някое е от тези растения, после прецедите отварата и я сложите в спрей, може да пръскате себе си, децата и стаята. Още по-силен става спреят, ако концентрираната отвара смесите със спирт.
Ароматът на розмарина е особено ефикасен
Може да се намажете с масло, като най-напред тествате малко върху ръката си за алергична реакция. От него също се приготвя и спрей. Смесете маслото със спирт, разклатете добре и дръжте в хладилника един ден. Пак разклатете, прелейте в шише с пулверизатор и употребявайте редовно. Отвара може да си направите и от сух розмарин. Смесете го с тънко нарязани на кръгчета лимони. Сипете вряла вода, колкото да ги покрие. След денонощие прецедете и налейте в спрей. Тази смес не е мазна, затова може да пръскате и дрехите си.
Зърната карамфил са със силен аромат
Приготвите лосион от 500 мл спирт, 100 г карамфилови зърна, 100 мл базово масло (бадемово, сусамово, бебешко олио). В спирта накиснете карамфила за 4 дни. Сутрин и вечер разбърквайте. На четвъртата вечер добавете маслото. Втривайте по няколко капки в кожата и насекомите ще стоят далеч.
По същия начин действат етерични масла за мазане от валериан, евкалипт, анасон, мащерка, мента, кедър, чаено дърво.
Ако все пак не сте успели да заблудите кръвосмучещите, има ефикасни рецепти какво да сложите на ухапаните места, за да сърбят по-малко
• 1 ч.л. сода бикарбонат направете на гъста каша с вода и намажете ухапаните места. Повтаряйте през 30-40 минути.
• Смесете ябълков оцет и вода в равни количества. Напоете памук и натрийте. Може да го задържите 1-2 минути. Друг вариант е да направите каша от ябълков оцет и царевично брашно. По същия начин действа и лимоновият сок.
• Смачкайте таблетка аспирин на прах, разтворете го с малко вода на каша и мажете ухапаното.
• С вътрешната страна на обелка от банан търкайте подутината 5 минути. Почакайте още малко, преди да измиете.
Източник: lifehacker.ru
Add comment