Разнообразяването на менюто е една от главните заповеди в диетологията
С тази задача ще се справите лесно, като съберете на трапезата продукти с различни оттенъци, тъй като всеки цвят е свързан с определени полезни вещества.
Уроци по химия
Цветът на продукта е маркер за съдържащите се в него активни вещества, които не просто му придават различна окраска, но и имат хранителни и дори лечебни свойства.
• Флавоноидите – биологичноактивни вещества с жълт цвят, могат да станат ваши съюзници в борбата за красива и стройна фигура. Те ускоряват метаболизма, помагат за изгарянето на мазнините, подобряват състоянието на кожата и лимфната система-прощавай, целулит! Освен това богатата на флавоноиди храна укрепва нервната система и повишава имунитета.
• Отговорните за червената, оранжевата и жълтата окраска на плодовете каротиноиди защитават клетките. Жълтият (съдържа се много в морковите, тиквата, зърнастеца) е особено полезен за зрението. Червеният – ликопин, присъства в доматите, шипката, динята и е известен като забележителен антиоксидант, средство за профилактика на сърдечносъдови и онкологични заболявания.
• Пурпурният, синкав цвят на растението сигнализира, че в него се съдържа фенол. Способствайки за изработването на глутамин – аминокиселина, изчистваща организма от токсичните вещества, фенолът се смята за един от най-силните природни борци с отровите и бактериите.
• А виолетовите – патладжани, грозде, къпина, череша (тъмни сортове), благодарение на натрупаните антоциани стимулират кръвотворната функция и подобряват съня.
Богатство в разнообразието
Два идентичнипродукта, които се отличават по цвят, могат да бъдат различни по състав. Жълтият домат не е същият като червения: в него има повече фолиева киселина, но по-малко витамин С и ликопен. И освен това той не е толкова кисел.
Ако сравните три разноцветни чушки, червената ще се окаже абсолютен шампион по съдържание на витамин А, зелената – на витамин К, а в жълтата витамин С ще е почти толкова, колкото в червената и зелената, взети заедно.
Каротинът в жълтоплодните тиквички е повече, отколкото в обикновените и дори в морковите. А зелената разновидност на този зеленчук е богата на калий.
Лаймът надминава лимона по количеството витамин С (19 срещу 14 мг), но му отстъпва по отношение на желязото (4 към 35 мг).
Add comment