За да е успешен, човек трябва да има правилна самооценка. Тя се изгражда в предучилищна възраст, между 3 и 7, под влияние преди всичко на родителите
При формирането й значение имат атмосферата в семейството, разбирането и подкрепата, която получава детето, чувството му за психологическа защитеност.
Хлапето с адекватна самооценка създава около себе си атмосфера на искреност, състрадание, отговорност, обич
То усеща, че го ценят и уважават, вярва в себе си, но заедно с това е способно да помоли за помощ. Умее да взима решения, да си признава грешките. Понеже цени себе си, оценява и околните. Няма бариери, които да му пречат да изпитва различни чувства към себе си и околните. Приема себе си и другите, каквито са.
Добър начин за постигане на адекватна самооценка е да не предпазвате детето от проблеми, като винаги ги разрешавате вместо него. Да му давате да върши домакинска работа и да получава заслужена похвала за нея, за да се чувства сръчно и полезно. Поощрявайте инициативите му. Не го сравнявайте с други деца. Карайте му се само за конкретни постъпки, не защото като цяло е „лошо“. Анализирайте заедно
неуспехите му и правете изводи, като давате примери с грешки, които вие сте допускали в работата си примерно. Винаги се старайте да приемате детето такова, каквото е.
Ако е със завишена самооценка, то смята, че винаги е право
Стреми се да доминира над връстниците, защото вижда техните слабости, но не вижда своите. Гледа на другите отвисоко и с всички сили се стреми да е център на вниманието. От него може да се чуе:“ Аз съм най-добрият.“ Такова хлапе често е агресивно и пренебрегва постиженията на останалите.
Добър начин да вкарате в релси завишената самооценка е да учите детето да се вслушва в мнението на околните, да се отнася към критиките спокойно и без агресия, да уважава чувствата и желанията на другите деца, защото те са точно толкова важни, колкото собствените.
Add comment