Гранола е суха американска закуска от зърнени продукти, сушени плодове и ядки
Появата й се свързва с брашното грахам, измислено от американския свещеник Силвестър Греъм, почитател на здравословното хранене. Още в началото на 19 в. той призовавал да се яде постно и да се употребяват пълноценни, нерафинирани продукти. Такова било и брашното, от което съветвал да се меси хлябът – пълнозърнесто, смляно заедно с триците и без допълнително избелване. Малко по-късно от грахам започнали да правят т.нар. гранула – апетитни парченца тесто, изпечени на фурна.
Съвременната гранола се появила през 60-те години на миналия век и се приготвя от печени овесени или други зърнени ядки
Днес може да си купите и пресована гранола във вид на енергийни блокчета, бисквити и пръчици. Те не се различават по състав от насипната гранола, която спокойно може да си приготвите сами у дома.
Има различни рецепти, но във всички неизменно присъстват зърнени ядки -овесени, пшеничени, ръжени, оризови, елдени. Към тях се добавят мед или кленов сироп, ягоди и други горски плодове, фурми, сушени сливи или кайсии, захаросани кори на цитрусови плодове, различни семена, като ленено, слънчогледово, тиквено, сусамово, кокосови стърготини, както и подправки или парченца шоколад. Съставките се смесват в произволно съотношение, на вкус, и се изпичат във фурна до хрупкавост. По време на печенето гранолата се разбърква периодично, за да запази насипната си текстура. Благодарение на топлинната обработка тя придобива ярко изразен и наситен вкус, медът или сиропът се карамелизират.
Предимството на домашно приготвената гранола се състои в това, че може да използвате продуктите, които обичате
При това – в каквито искате пропорции, нищо че е прието зърнените ядки, сушените плодове и орехите да се смесват в равни количества.
Add comment