Изобщо не ви се струва, че колкото по-възрастни ставате, толкова по-бързо минават дните, месеците, сезоните, целият живот
Вярно е. Научните изследвания показват, че субективно възприетото време с възрастта наистина се ускорява.
Има няколко хипотези, които се опитват да обяснят защо е така.
Първата хипотеза е свързана с биологичните промени във вътрешния часовник. Метаболизмът се забавя с напредването на възрастта, сърцето бие по-бавно, дишането също става по-бавно.
Ударите на сърцето, вдишванията и издишванията се наричат биологични маркери. Организмът на децата работи в ускорен ритъм – те преживяват повече биологични маркери в сравнение с възрастните за 1 минута. Това води до усещането, че е преминало повече време. Т.е. за децата то тече по-бавно като възприятие.
Друга хипотеза е свързана с количеството нова сетивна информация, която човек възприема
Множеството нови стимули отнемат на мозъка по-дълго време, за да ги обработи, поради което и всеки период изглежда по-дълъг.
За по-младите хора светът е непознато място, пълно с нови преживявания. Колкото повече години минават, толкова повече опознават заобикалящата среда. Престават да забелязват подробностите вкъщи, в службата, в града, даже близките си, потъват в рутината.
Зад това има биохимичен механизъм, твърдят учените. Предполага се, че отделянето на невротрансмитера допамин при възприемането на нови стимули играе важна роля в измерването на времето. След 20-годишна възраст и с напредването на годините равнището на допамин спада. На човек му изглежда, че времето минава по-бързо.
Една от най-сложните хипотези включва логаритмична скала
Този вид се използва вместо тради-
ционната линейна, когато има нужда от по-широка скала за измерване, за да се разбере какво се случва в действителност. Примерно скалата на Рихтер, по която се измерват земетресенията, е логаритмична.
Add comment