Любовта към четенето на книги се възпитава. Затова е добре да започнете да я възпитавате от ранна детска възраст
Вероятно вие самите сте чели тези книги – провокирайте любопитство със сюжета и с главните герои. Напънете въображението си как да „продадете“ на детето това заглавие, но не мамете с големи преувеличения. То бързо ще ви хване, като започне да чете и му е скучно, а другия път няма да го проагитира-те с рекламата си.
Няма нужда да карате поред – прегледайте списъка и започнете с онези заглавия, които предизвикват интереса на детето. За другите вие ще трябва да се понапънете. Четете му на глас, а на най-вълнуващото място прекъснете и обяснете, че се налага да свършите нещо спешно. Тук се очаква то само ще вземе книгата и да продължи четенето. Непременно го похвалете.
Ако отхвърля някои от книгите, имайте търпението да продължите да четете на глас
Повечето деца приемат поне да слушат, колкото и скучен да им е сюжетът. Ако сте на същото мнение, запазете го за себе си, иначе подривате авторитета на госпожата, която е дала списъка.
Не се заинатявайте детето непременно да прочете всички книги. Щом категорично отказва някои заглавия, не му ги натрапвайте. В началния курс главната идея на препоръчителната литература е детето да развие желание и умение за четене, а не толкова да се подготви за онова, което ще му бъде преподавано през следващата учебна година.
И вие следвайте тази основна идея – не преживявайте дори наследникът ви да не прочете нито една книга от списъка. Ако чете други, нямате причина за упреци. Напротив – проявявайте интерес какво чете и защо, питайте кое го е заинтригувало най-много.
По-голям проблем имате, ако детето не иска нищо да чете само. Един от ефективните начини да го подтикнете е да изберете заедно примерно комикс за него, вие също да вземете книга и да седнете да четете – цялото семейство. Не може да проповядвате ценността на четенето пред дете, което не е виждало родителите си да похващат книга.
Add comment