Сварена на супа, пържена или печена – това са традиционните начини за готвене на риба
Но тя е много полезна и задушена, макар че мнозина не я намират за вкусна, ако е така приготвена. Познавачите обаче твърдят, че който веднъж е я опитал, след това я предпочита пред всяка друга. За да не влошите, а да подобрите вкусовите й качества, трябва да знаете как правилно да я задушите.
След като почистите рибата, ако е речна, я накиснете в подкиселена с оцет вода или я натрийте със сол и я оставете да постои 2-3 часа. После я изплакнете обилно. Така ще отстраните миризмата на тиня. При задушаването първо засилете огъня до силен, след 20 минути го намалете до слаб.
Преди да пристъпите към готвенето, едрата риба нарежете на порции, дребната оставете цяла. Дребната залейте с вода, два пръста над рибата. Посолете, сложете смлян черен пипер и предпочитаните подправки. Задушавайте на много слаб огън под капак, докато костите омекнат. Вместо вода може да използвате доматен сок или смлени и прецедени пресни домати. Приготвената по този начин риба няма голяма трайност. трябва да се изяде веднага или най-късно на следващия ден, като е била съхранявана в хладилник.
Add comment