Мисията да научите детето си да бъде благодарно е важна заради цялостното му изграждане като личност и характер
Не става въпрос да казва “ благодаря“, а да е благодарно за нещата, които има. Това ще го предпази да задълбава в нещата, които няма, и да страда заради липсите в живота си. Става въпрос да е благодарно за възможностите, които получава, макар че понякога тези възможности ще изглеждат като тежки препятствия. Ако се научи да вижда доброто дори и в изпитанията, ако се научи да цени дори проблемите, то ще бъде много по-устойчиво на житейските бури. Способността да е благодарно ще го направи оптимист, който има прекрасното умение да се наслаждава и на малките неща, и на всичко безценно, което притежава – здраве, семейство, приятели.
Всекидневно обръщайте вниманието на тийнейджъра към хубавите неща в света
Може да го правите по десетки начини: усилвайте телевизора, когато съобщават добри новини, накарайте го да забелязва прясно асфалтираната улица, подменената пейка в парка, красивите цветя, хубавите нови заведения, талантливите хора, които свирят на улицата. Когато вървите със сина или дъщеря си и попаднете на нещо приятно, спирайте и се радвайте. Научете детето си да не си гледа само в краката или телефона, когато върви навън.
Когато сте заедно, не бързайте все за някъде. Доставяйте си наслада – примерно седнете да хапнете сладолед и благодарете на тийна, че сте споделили тези моменти, пише „Всичко за семейството“. Той може да ви каже, че сте се разлигавили, но всъщност е много вероятно да му стане приятно.
Благодарете му всеки път, когато направи нещо мило
А когато вие направите нещо мило за него и не получите „благодаря“, а шега подметнете „моля“. След няколко такива намеци той ще започне да се усеща.
Не пропускайте да благодарите пред тийна на родителите си за помощта и подкрепата, на съседите, на приятелите, на случайни хора, които, да речем, в магазина ви са ви отстъпили реда си. Самите вие правете повече жестове
към околните – тийнът ще види как ви благодарят и у него ще се зароди стремеж също да бъде оценен от другите.
Вие самите често не забелязвате ценни неща и ги имате за даденост. Едно от тях е например свободата. Кога за последно сте се чувствали благодарни, че живеете в страна без война и сте свободни граждани с множество права? Най-вероятно се е случило, когато сте гледали филм или сте чели книга за войната. Следващия път разкажете на тийна и изтъкнете, че сте благодарни, понеже нямате съдбата на онези хора. Може да не успеете да го накарате да гледа филма или да прочете книгата, но светвате лампичка в главата му: „Аз съм свободен! А има други хора, които не са. Следователно аз трябва да съм благодарен!“
Когато имате проблем, или дори само когато времето навън развали плановете ви за пикник, се постарайте да откриете и да покажете на тийна хубавото на ситуацията. Вместо да се ядосвате на късмета, кажете: „О, няма нищо по-хубаво от лошото време! Сега ще си изкараме чудесно вкъщи!“ Сгответе любимо ястие, поиграйте семейно и се посмейте. Все ще намерите момент, в който да подхвърлите, че всъщност сте благодарни на дъжда.
Когато синът или дъщеря ви има рожден ден, накарайте го след това да благодари със съобщение или по телефона на всеки, който е уважил празника му
Нека същото стане традиция и след Коледа у вас. Пишете картички на всяка баба, чичо и братовчед, които са ви зарадвали с подарък и са споделили с вас празника.
Add comment