Все по-често майки отглеждат сами децата си. Как да се справиш, ако си се озовала в тази толкова сложна ситуация, според последния брой на сп. „Моето дете”.
Зигмунд Фройд: „В детството няма друго потребност, която до е толкова силно, колкото потребността от бащино закрила. Детето трябва да знае, че има баща до себе си, който ще го брани от заплахите но външния свят, от вътрешните му страхове и от опекунството на майката.“
Дали заради развод, смърт или отказ на бащата да признае детето си, много малчугани растат без татко до себе си. Майките на тези деца обикновено са борбени жени, които са приели предизвикателството и влагат цялата си енергия и любов в това начинание. Това обаче далеч не е достатъчно, за да се формира едно уверено в себе си, инициативно и щастливо дете.
Какво дава бащата?
Майките се фокусират върху битовизмите и детайлите, а таткото е този, който може „истински тигър да купи на своето дете“ (спомни си песента от „Войната на таралежите“:). Бащата гледа много по-мащабно, без да се задълбочава над подробностите, които една майка не може да пропусне.
Таткото е този, който може да разчупи „златната клетка на любовта“, в която жената инстинктивно иска да заключи своето дете, за да е максимално защитено под нейното „крило“.
Бащата провокира инициативността и експериментаторските способности, затова децата, които остават без татковци, често са по-плахи и нерешителни. Няма го човека, който би могъл да им даде този тласък.
Мъжът дава обич на малкото, която не само го закриля, но го и разкрепостява.
Ако родителите са в постоянен конфликт много по-здравословно за детето е те да се разделят, отколкото постоянно да става ням свидетел на липсата на любов помежду им.
Как да се справиш, ако си самотна майка?
• Не се фиксирай прекомерно върху детето. Това го лишава от свободата да разгърне потенциала си.
• Намери заместващ мъжки модел до детето: дядо, чичо, по-голям братовчед и т.н., за да се компенсира по този начин липсата на таткото. Децата, които израстват с такава фигура около себе си, дори да са нямали баща, стават хармонични и баласирани личности.
• Приеми, че в тази ситуация ще се налага да си постоянно и „доброто“, и „лошото ченге“, тоест и закрилата, и санкцията ще трябва да идват от теб
– изключително тежка и изтощаваща „мисия“. Да можеш да балансираш между строгост и нежност, взискателност и умение да прощаваш може да се сравнява само с висш пилотаж. В обичайното семейство родителите обикновено си поделят ролите – единият наказва, а другият съчувства. Това със сигурност е по-леката ситуация.
• Покажи на детето си, че има силна, успешна и обаятелна мама, която може да се справя във всяка ситуация. Това ще създаде увереност и самочувствие в рожбата ти, която силно се влияе от майчините емоции.
• Не се затваряй в дома, а разшири максимално контактите си с близки роднини и приятели. Сред тези хора детето ти може да открие своя модел за подражание. Това важи в по-голяма сила за момченцата, които растат сами с майките си.
Внимавай за…
Децата, израснали без мъжко присъствие, са изправени пред много рискове за формирането на характера им
• Нямат формиран модел за пълно семейство и има риск да възпроизведат един ден същото като това, в което са израснали.
• Могат да станат преждевременно съзрели, свиквайки да бъдат по-скоро партньори и равнопоставени на своите майки, а не техни деца,
• Проявяват по-често нерешителност, защото не са израснали със силна мъжка подкрепа.
• Развиват силна зависимост от майките си.
Нужно е да знаеш…
Не стоварвай на плещите на своето дете непосилния товар да бъде смисъл на живота ти. Това е тежка отговорност, която може да блокира детската спонтанност и да провокира преждевременно стремеж към перфекционизъм в желанието на малкото да заслужи твоето доверие. Малчуганите имат нужда да експериментират, да грешат и да не се боят от провал.
Кои деца попадат в мрака на наркотиците?
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment