Модата на задължителното позитивно мислене вече не е толкова силна заради нови проучвания
Дори съзнателно да се опитвате да не се тревожите за проблем, защото „всичко ще се нареди“, подсъзнанието продължава да се тревожи. През 2011 г. психологът Ричард Брайънт и неговите колеги от университета в Нов Южен Уелс, Австралия, правят експеримент. Те карат
пациенти да потиснат някаква тревожна мисъл, преди да заспят. Тя обаче се отразява в сънищата им и не могат да спят спокойно.
През 2012 г. при друго проучване психолози от университета във Флоридаустановявайте мозъкът трудно се поддава на положителни внушения и заради това страда цялото тяло. Учените измервали пулса на 58 души, които имат проблем с алкохола. Те били подложени на изкушения – пред тях имало бутилка вино или чаша с любимо питие. Онези, които се стремели да замаскират желанието си да пият с отвличащи положителни мисли, имали много по-висок пулс от онези, които се сдържали, мислейки негативно, че след една чаша алкохол ще им се иска още една и още една.
Вместо да потискате негативните емоции, приемете ги. Разберете защо се чувствате по определен начин и как да се справите с това, съветват психолозите. Но и не се оставяйте дълго на тревогата или страха. Може да се самоле-кувате, като си представяте, че негативните емоции са едни облаци, които сега са тук, но скоро няма да ги има. Още по-добре е споделите как се чувствате с някой близък човек. Ако не искате да натоварвате роднините или приятелите си, напишете в дневник за чувствата си, пише „Всичко за семейството“. Това упражнение може да промени гледната ви точка към проблема, породил гнева, тревогата, страха.
Да се научим как да се справяме с негативните емоции, а не задължителното положително мислене е всъщност ключът към щастието, изтъкват психолозите.
Add comment