Да бъдете приятел означава също да го подкрепяте понякога в щуротиите
В топлите есенни дъждове нищо няма да ви стане, ако прибирайки се към вкъщи, затворите чадъра и наджапате заедно в локвите. Позабавлявайте се, поизмокрете се, попейте, ако ви се пее, пък нека минувачите ви гледат странно. Тийнът ще знае, че майка му или баща му не е дърво, нито консерва, а също като него понякога обича да къса синджира. Като се наложи да го спрете от излизане с приятели, защото по някаква причина то е опасно, вашият син или дъщеря няма
да си каже „Нашите са стари и скучни, никога не се отпускат и искат от мен да стана като тях“. Не, ще разбере, че щом една дивотия е позволена, а друга не, вероятно има основателна причина за това.
Поговорката „Думам ти, дъще, сещай се, снахо“ наистина синтезира народна мъдрост. Сравнително безобиден начин да влияете е, като коментирате трети лица. Да речем, негов съученик е попаднал в лоша компания. Вметнете, че сте учудени защо е постъпил толкова тъпо и се е оставил на някакви хора да го манипулират. Или пък приятелката на дъщеря ви пуши. Не се шокирайте – това ще направи пушенето по-интересно в очите на тийнейджърката. Изкоментирайте, но не употребявайте прекалено много епитети. Нито пък думи, които ползват тийновете. Така само ще „олекнете“ в техните очи.
Add comment