Не е вярно, че човек се ражда с чувство за хумор
Има предразположени към него и други, за които е по-трудно да го припознаят като своя черта и предимство.
А чувството за хумор действително е огромно предимство. Според научни изследвания хората, които редовно го проявяват, боледуват по-рядко. То позволява да се преминава по-леко през стреса. То е важен инструмент в изграждането на социални контакти.
Ясно, полезно е вашият тийнейджър да има чувство за хумор. Само че трябва да го развива чрез редовна употреба и в подходяща среда.
Ако това чувство не е вашата стихия, значи е време да се научите. Веднага ще усетите колко по-лесно е като родители да преминете с незначителни психически поражения през пубертета на детето си.
Наблюдавайте приятели и близки, които имат чувство за хумор, запомняйте механизма на шегите им и в какви моменти ги употребяват. Смешките могат да бъдат създадени по образец. Играта на думи е най-лесният начин да обърнете едни обикновени изречения в такива, които предизвикват смях. Вземете някояот последните думи на събеседника си и се опитайте да се сетите за асоциации, свързани с нея, или за думи, които приличат на нея. В началото ще го правите само мислено, но ако тренирате често, един ден ще се отпуснете и ще ръсите шеги, като че винаги сте били душата на компанията. Друг механизъм е самоиронията. Трети са заучените вицове и шеги.
Добро упражнение е, когато чуете нещо, от което ви става неприятно, да опитате да откриете смешната му страна. Има я във всяко нещо. Уди Алън казва, че „Комедията е трагедия плюс време“. Е, представете си, че времето е минало и извлечете комичното.
Когато вие се научите да се шегувате с нещата от живота, тийнът ще ви последва. Колкото и да се съпротивлява точно в тази възраст, той несъзнателно попива готините неща от поведението на родителите си, пише „Всичко за семейството“. А когато става въпрос за нещо толкова приятно като смеха, е още по-лесно.
Add comment