Жестовете ни са способни да издадат мислите ни във всяка една ситуация, защото са неосъзнато външно проявление на чувствата ни в момента. Познаването на езика на жестовете може да ви помогне не само да разпознаете истинските мисли на събеседника си и да разкриете евентуална лъжа, но и да изградите за себе си навика да не използвате някои жестове, ако пък ви се налага да прикриете нещо (например, за да спестите на някого неприятна истина).

Езикът на жестовете
Тук ви предлагаме най-разпространените жестове – ако ги познавате, това определено ще улесни комуникацията ви с хората.
Хората, които са наясно с основните издайнически жестове, успяват, като живи детектори на лъжата, да познаят например кота ги лъжат. Ако и вие искате да определяте мислите на хората по жестовете им, опитайте се да запомните няколко малки хитрости:
Всички жестове са многозначни, затова трябва да се разглеждат в своята съвкупност.
Ако човекът, когото искате да разгадаете, не е склонен да показва емоциите си, можете да направите един експеримент. Както си говорите, направете две предложения: нека едното да е такова, че да ядоса събеседника ви, а другото – да го зарадва. Внимателно проследете реакцията му: смръщване на носа, приповдигане на веждите и т.н. Впоследствие ще можете по тези признаци да определяте истинската му реакция на вашите думи.
Ако усещате от някого недоброжелателност, за да не го допускате в личното си пространство, можете да кръстосате ръце пред гърдите си или да ги пъхнете в джобовете си. Това са т.нар. защитни жестове.
За да разпознавате лъжата
В човешката природа е заложено негативно отношение към лъжата – неприятна ни е дори когато самите ние лъжем.
Ето няколко жеста, които свидетелстват за лъжа – ако се съмнявате в откровеността на събеседника си, обърнете внимание на лявата половина на тялото му – тя се контролира по-трудно. И ако дясната половина отразява това, което човек иска да покаже на околните, то лявата показва онова, което се опитва да скрие. Събеседникът ви лъже, ако:
НЕВОЛНО СЕ ОПИТВА ДА СЕ ПРИКРИЕ – НАЙ-ЯВНИЯТ ЖЕСТ Е ПРИКРИВАНЕТО НА УСТАТА С РЪКА, сякаш се опитва да задържи лъжливите си думи. По-скрит вариант на прикритата уста е потъркването на носа, както и честото мигане или докосването на клепачите;
ДВИЖИ ЛЯВАТА РЪКА (с неадекватни на говоренето жестове) или крак (чертае фигури по пода);
ОТМЕСТВА ПОГЛЕД – ако е настрани, значи иска да му повярвате, страхува се да не го разобличите; ако гледа надолу, значи се срамува или е неуверен във ваше присъствие;
ЗАБЕЛЯЗВАТЕ ПО-СИЛНИ МИМИКИ в лявата половина на лицето му;
УСТАТА СЕ УСМИХВА, но очите – не;
РАЗКОПЧАВА ГОРНОТО КОПЧЕ НА РИЗАТА – сякаш се задушава;
ПРОМЕНЯ СЕ ЦВЕТЪТ НА ЛИЦЕТО МУ – от страх лицето побелява, а от срам се зачервява. Ако събеседникът ви не е свикнал да лъже, цветът на лицето му ще се променя постоянно.
Тайни за успешно общуване
За да направите хубаво впечатление още при първа среща, е добре да сте сдържани, но не прекалено. Походката ви е важно да е: грациозна – при жените, уверена и твърда – при мъжете. Външният ви вид и поведение не трябва да предизвикват усещане за дисхармония. Не бива да фамилиарничите при запознанство – ръкостискането (без целувки и прегръдки) е достатъчно. Следете ръцете си: не поправяйте непрекъснато нещо по дрехите си, жестикулирайте умерено.
Отпуснете се, но не твърде много, а колкото да сте спокойни. Показвайте открити жестове: отворени длани, както и движение на ръцете от себе си към събеседника. Не забравяйте и усмивката: искрената е приятна за всеки, пише Здравен журнал.
И още нещо: не влизайте в личното пространство на събеседника си, особено ако е слабо познат. Не е приятно непознат човек да ви потупва по рамото или докосва. И, разбира се, отнасяйте се добронамерено – ако вътрешно сте настроени така, желанието ви за контакт ще се прояви в поведението и погледа ви.
АПИ СЛИМ – Хапче регулира апетита и желанието за сладко!
Add comment