От възможно най-ранна възраст обяснете на хлапето, че да казва „не“ е въпрос на смелост
И обратното -да се съгласява, когато всъщност му липсва желание, е страхливост. Окуражавайте го да бъде самостоятелно и уверено в своето мнение. Това означава да допускате да отказва и на вас. Изслушвайте го, накарайте го да защитава мнението си с доводи в разумен разговор, а не с тръшкане и сълзи. Ако въпреки неговите мотиви не сте съгласни, обяснете внимателно защо се налага да му откажете. Щом успее да ви убеди в своята гледна точка, отново му обяснете в детайли защо сте се съгласили. Като го научите да разсъждава и да има свое мнение, ще му бъде по-лесно да отказва на приятелите си.
За възрастните не би трябвало да е проблем да заявят направо „Не ми харесва да се напия“ или “ Обещал съм на жена си да се прибера преди полунощ“, но дори те често се притесняват да го направят. А пък онези тийнове, които отказват чашка, цигарка, купон до сутринта, задължително биват смятани за загубеняци, така че е още по-трудно. Психолозите предлагат да тренирате вкъщи една игра. Раздайте роли на всички членове на семейството – нека един от вас да е “ отвореният“ приятел, друг да е готината съученичка, а трети да играе вашето дете (не е задължително то самото да играе себе си). Вкарайте го в различни ситуации и му помогнете да отреагира във всяка, най-добре с чувство за хумор. В ролевата игра може да го подложите на всякакъв психически тормоз, за да е подготвено.
Трик е тийн, попаднал под натиск от приятели, да хвърли цялата вина върху родителите си. Не звучи много достойно – в тази възраст се смята за геройство бунтът срещу мама и тате, затова измъкването трябва да бъде ловко обосновано. Кажете на детето си, че не е грях да измисля оправдания и даже да лъже. Например като го карат да се качи в автомобил с шофьор, който е пил, може смело да съобщи на приятелите си, че ако баща му го хване, ще му вземе телефона и компютъра за две години.
Така останалите няма да го смятат за смотан, обвинението ще понесе изцяло „брутално жестокият баща“. А вие всъщност наистина бихте го наказали, щом прекрачва отвъд разумните граници или нарушава правилата, за които сте се споразумели.
Уговорете си таен код -думи, които вашият тийн да може да ви каже по телефона, ако е попаднал в трудна ситуация и има нужда от вас. Така другите няма да разберат, а той ще е спокоен, че може да се измъкне, и ще реагира на предизвикателствата с по-голяма увереност.
Каквото и трикове още да се сетите, в основата е доверието между вас и вашия тийнейджър, пише „Всичко за семейството“. Работете всекидневно над него и бъдете приятел на детето си, колкото и да е трудно това понякога.
Add comment