Празниците наближават, трябва да се купуват подаръци, а портфейлът все повече се притеснява как да върже двата края
Налага се да обясните на децата, че Дядо Коледа не може да донесе куклата или конструктора от известни марки, за които седмици наред не спират да говорят. Налага се да съберете кураж да ги разочаровате с други подаръци. Налага се да огорчите и себе си, че не сте успели да купите мечтаното. Преди да се отдадете на мрачни чувства, измислете стратегия как да излезете от положението.
Ако за тази година е късно, за следващата да знаете, че е по-добре да действате първи. Не чакайте детето да напише писмо до Дядо Коледа и/или не го питайте какъв подарък иска. Направете списък или даже по-добре каталог с картинки на играчки, които са ви по джоба. Предложете му да си избере. Със сигурност ще си хареса нещо. А като чуете, че си мечтае за нещо, което в момента не ви е във финансовите възможности, бързо сметнете дали ще успеете да се справите с обединените сили на фамилията. По-добре да съберете парите на баби и дядовци, за да купите заедно желания от детето подарък, вместо да му дадете 2-3 неща, които няма да го зарадват. Пък бабите и дядовците ще донесат на Коледа лакомства и нещо дребно, по което детето си пада. Някои колекции, които са модни за събиране, не струват скъпо.
Щом и обединените фамилни сили няма да стигнат, измислете история според възрастта на детето, за да обясните защо Дядо Коледа няма да донесе мечтания подарък. Примерно, по телевизията съобщили, че в Лапландия точно сега свършили частите за тая играчка. Но вие ще направите всичко възможно да я намерите за следващ празник, за рождения ден, да речем. Възможно е тази стратегия да не сработи, защото набелязаната високотехнологична джаджа никога няма да е по джоба ви. Е, в такъв случай се налага да проведете труден разговор.
Честно обяснете, че дронът е твърде скъп дори за Дядо Коледа. Скъп е и за вас. Тук имате два варианта. Единият е да предложите на детето да спестявате заедно пари, за да го купите. Така то няма да е разочаровано, ще има цел и ще разбере, че хубавите неща се получават със собствени усилия. Не се притеснявате, че и заедно, и след време няма да можете да съберете нужните пари. Дронът вероятно ще престане да бъде на мода.
Вторият вариант е направо да преподадете още по- трудния урок. А той е, че често се случва някои хубави неща никога да не можем да си позволим. Внимавайте да не прозвучи цинично и грубо, като изтърсите примерно, че както детето иска дрон, така и вие искате самолет, ама нямате пари да си го купите. То всъщност точно това искате да кажете, но все пак добрият родител щади детето си, като го разделя с илюзиите за живота и за щедрия белобрад старец.
След като сте решили проблема с липсващия мечтан подарък, да не вземете да изпаднете в другата крайност и да оставите детето без нищо под елхата вкъщи. Дядо Коледа може да е дал играчка в детската градина или в училище (в работата на мама, на тате, в школата по английски, пиано, танци, карате…). Обаче домът е мястото, където се случват най-големите чудеса и добрият старец ще мине непременно през хола в нощта срещу Коледа. Или още на Бъдни вечер ще позвъни на вратата, бързо ще изчезне, но на прага ще има пакетче. То може да съдържа просто книжка (какво да си говорим, книжката обикновено не е първото желание), но като дойде по интересен начин, детето ще е доволно.
Не съжалявайте, че не може да си позволите да изкупите всички подаръци от магазините за Коледа. Дори да можете да си го позволите, не бива. Децата се губят в изобилието. Престават да чувстват радост също както вие спирате да усещате ароматите, като пробвате в магазина 20 парфюма един след друг.
Многобройните играчки разконцентрират децата и дори ги изнервят – малките глави не могат да решат с какво да се
заемат по-напред. Постепенно свикват с пейзажа, започват да го приемат за даденост, стават по-малко грижливи към притежанията си и по-неблагодарни за това, че ги имат.
Материалното пречи на децата да използват въображението си в играта. Като имат пластмасова кола с педали, не се налага да я сглобят от възглавниците на дивана и да си представят как карат. Колкото по-малко са играчките около детето, толкова по-активно е социалното му общуване, пише „Всичко за семейството“. Ако сложите хлапе в пълна с играчки стая, то няма да вдигне глава от тях с часове. Те ще се превърнат в най- добрите му приятели и дори няма да иска да тръгне към площадката, за да си играе с другите деца. А общуването е безценно, дори когато там ще се сдърпат за покемона, който вашият наследник е взел, за да се похвали.
Add comment