Повечето модерни печки и мултикукъри си имат часовници за времетраенето на работните режими
Това не е причина да смятате, че кухненският таймер е безполезна вещ. Цената му е напълно приемлива, а с негова помощ ще изчислявате времето си за готвене буквално до минута. Ще се спасите от прегорените манджи или изкипялото мляко.
Продават се десетки видове кухненски будилници, но как да изберете най-подходящия? Моделите се делят на две основни групи – механични и електронни. Механичните функционират като обикновен будилник и не се нуждаят от захранване. Те са надеждни и устойчиви на повишена
влажност. Но заради сложното сглобяване на класическия им часовников механизъм са доста по-скъпи от електрическите. Друг минус е неприятното звънене, с което оповестяват, че времето за готвене е изтекло.
При електронните таймери трябва да внимавате и своевременно да подновявате батериите. Има и модели, които се включват в контакта, но те не са толкова удобни – не може да ги поставите където и да е.
Вярно е,че тези уреди по-често се чупят и повреждат, но са толкова евтини, че не е проблем веднага да ги замените с нови.
При избора на таймер обърнете внимание на още няколко детайла. Най-практични са моделите с два-три варианта на поставяне – например магнит за фиксиране върху вратата на хладилника, кукичка за окачване на кухненската лайсна, поставка за слагане на работния плот.
Съобразете оцветяването с дизайна на кухнята си, но яркият таймер по-лесно се забелязва. И твърде дребният лесно изчезва от погледа, освен това вероятността да го съборите неволно на пода е голяма. Ето защо търсете модел с
оптимална големина и с метален, а не пластмасов корпус.
Важна характеристика е максималният период от време, за което да бъде настроен таймерът. Повечето механични модели са предвидени максимум за 100 минути, пише „Всичко за семейството“. При електронните има варианти със специални функции, например дисплей за задаване на времето.
Add comment