В Украйна правят пелмени с пълнеж от втасало зеле и кайма
Германците обожават супата от картофи и кисело зеле. Традиционна за Баварските Алпи, в нея се слага още лук, праз, морков, краве масло, пащърнак, домат, бекон, дафинов лист, черен пипер, сметана. Консистенциятай е гъста, лъжицата стои права. Индийско орехче се стърже задължително за немския пгупфнудел – картофени нудъли с кисело зеле. Популярни са и немските рецепти за солени кексове с кисело зеле. В цяла Средна Европа правят пшеничена каша, смесена с варено кисело зеле, сметана и яйца.
Арменците пък квасят зелето с канела. Налагат го нарязано, със семе от кориандър, дафинов лист, пръчка канела. Варят отделно саламура и заливат. Правят пирог с кисело зеле, подобен на нашенски зелник, но по-сладък, с екзотичен аромат. Унгарците подправят сегединския гулаш от картофи, кисело зеле и месо с кимион. Слагат в манджата сметана и малко брашно.
Елзаският пгукрут представлява задушено на бавен огън кисело зеле с бяло вино, два вида наденица, сланина, пушени свински гърди и ребра. Подправките са карамфил, дафинов лист, хвойнови зърна. Французите често го готвят с морски дарове и риба. Правят киш и терин с кисело зеле и гъби, сервират гъши дроб върху канапе от ябълки и кисело зеле, подправено с канела. Гурме специалитет е и парче сирене мюнстер, сервирано върху кисело зеле и полято с дресинг от горчица и плодов оцет, овкусен с канела, кардамон и ким.
В много страни варено кисело зеле се продава в консерви. Основната отлика на рязаното квасено зеле е в по-нежната текстура и сладникавия вкус. Затова то се готви с повече подправки, отколкото нашенското. Но и с него може да експериментирате и да изпробвате нови вкусове и аромати.
Add comment