Има разлика между съдове, изготвени от определен материал, и покрития, изготвени от този материал
Понякога двете неща не съвпадат. Когато купувате тенджера, тава или тиган, трябва да се поинтересувате какво е покритието и на колко броя измивания издържа. Броят измивания може да бъдат от 25 000 до 100 000.
Най-добрите и безопасни съдове за готвене са от неръждаема стомана.
Важното при тях е да се внимава да не бъдат надраскани, затова никога не ги мийте с абразивни материали. Знаем още от нашите баби, че чугунът също е много подходящ за домашните ни съдове. В него топлината се разпределя равномерно, но трябва да се внимава да не ръждяса. За тази цел се препоръчва от време на време съдът от чугун да се намазва с олио. Някои специалисти твърдят, че в чугунени съдове не бива да се. приготвят течни и кисели ястия, защото те правят химична реакция с чугуна.
Добрата глина също се счита за здравословен вариант. Може да си купите съд, направен изцяло от глина, или такъв с керамично покритие. Във втория случай трябва да внимавате за износване на покритието, но при всички случаи съдовете с керамично покритие ни гарантират здравословно готвене, не са тежки и са изключително достъпни. Стъклените съдове винаги са били добър и достъпен избор, затова не изхвърляйте йенската си тава за печене.
Съхраняването също е важно
Внимавайте в какви съдове съхранявате храната си. Най-лошият вариант са пластмасовите съдове. Вместо тях ползвайте стъклени или керамични. Пластмасата отделя химикали, които се свързват с храната, особено ако тя е топла, и вредят на здравето ни.
Add comment