Дългите зимни вечери ще се отразят прекрасно на семейния климат, ако се прекарат във весели домашни игри
„Не се сърди човече“, „Черен Петър“, „Монополи“ са класика. Може да ги разнообразите с някои по-малко известни или позабравени полезни игри.
Азбучните развиват езиковите умения. Съчинявайте изречения, в които всички думи започват с една и съща буква: Симо събира стъклени сувенири. Или пък се състезавайте в измисляне на колкото се може повече думи, които започват с определена буква. За да направите играта по-трудна и интересна, задайте определена тема. Словесната верижка също е забавна – първият казва дума, следващият продължава с друга, която започва с буквата, на която е завършила предишната дума. Бъдете внимателни – ще се наложи да поправяте грешки. Може да римувате кратки стихчета.
От игрите в писмена форма най-популярната е „Бесеница“. По-малко известна е следната: напишете думи, в които сте разместили сричките. Задачата на детето е да открие правилните – например рагуфи (фигура).
Ето и една по-динамична и весела игра – напишете на листчета наименованията на различни животни, професии, спортове. Един по един всеки тегли листче и имитира написаното, а останалите се опитват да го разпознаят.
Хлапетата много обичат да майсторят. Само с няколко парчета плат, конци, коркови тапи, копчета, цитрусови кори, шепа макарони, шишарки, стари чорапи, памук, мъниста може да отворите ателие за бижута, парцалени кукли, украса за дома.
Творческото въображение и сръчността ще развиете и с моделиране. Пригответе си домашен пластилин от 1 чаша брашно, 1/4 чаша сол, 2 пакетчета лимонтузу, 1 с.л. олио, 1 чаша вода. Смесете сухите съставки. Добавете олиото и водата, която може да оцветите с боя за яйца, сладкарска боя или прахче за сок. Ако искате да имате ароматен пластилин, добавете ванилия. Получената смес загрейте на котлон при умерен огън и я бъркайте около 5 мин., докато започне да се отделя от стените на съда. Трябва да стане плътна и еластична топка, която не лепи по пръстите. Ако сместа е прекалено мека, месете я върху набрашнена повърхност. Важно е да се запази нейната цялост, а не да се рони. В хладилника може доста време да съхранявате пластилина, увит в найлоново фолио или плик. Приготвянето на домашен моделин е още по-лесно, пише „Всичко за семейството“. Омесват се 1 чаша брашно, 1/2 чаша сол, 1 с.л. олио и 1/2 чаша вода. Сместа е подходяща за изработване на фигурки, бижута, рамки за снимки. Произведенията съхнат до втвърдяване-на стайна температура или на много слаба фурна. След това се оцветяват с темперни, акварелни или водни бои.
Каквато и да е любимата игра на вашето дете, включвайте се в нея, за да бъде радостта пълна.
Add comment