Есента е сезонът на изобилието от плодове и зеленчуци
Как да готвим тези дарове на природата и как да ги приготвяме за зимата, обяснява диетологът Владимир Мутаров.
Според него най-добрият вариант за приготвяне на зелето е да се поднесе на салата или готвено. Може да е леко запечено. Главните фактори в готвенето му, които са лоши за здравето, са мазнината и солта. Затова зелето може първо да се свари, след което да се овкуси със сол и мазнина. Подправките, които му отиват, са кервиз – листа и настърган корен, черен пипер, кимион.
Владимир Мутаров вари зелето в тенджера под налягане 15-30 мин. Когато се свари, може да се направи на крем-супа или на салата и да се овкуси с дресинг от лимон и смлени ядки, авокадо или от маслини. Сурово зелето също върви добре с моркови, цвекло, целина, пащърнак.
Цвеклото може да се приготви като. сурова салата с чесън и лимон. Цвеклото се смесва добре с моркови, картофи, целина, пащърнак. Добър вариант е да се поднесе термично обработено. То действа чудесно на перисталтиката на червата, така че хора с проблеми е добре да го хапват по-често на пара или печено. От него става вкусна майонеза. След като се свари или опече, то може да се пасира с няколко жълтъка, ядки, лимон и подправки.
През есента е чудесно да се пие сок от пащърнак или да го поднесем в комбинация с морков, целина, селъри. Ако към сока от него се добави малко вода, в нея може да се вари ориз, боб и леща.
Add comment