Родителите трудно съчетават служебната си ангажираност с грижата за децата
Понякога се налага да оставят малките сами вкъщи, макар и за кратко. Кога детето е достатъчно зряло, за да си позволите това? Според българския закон сте длъжни да не го оставяте без надзор до 12-годишна възраст, ако става се създава опасност за неговото физическо, психическо и нравствено развитие. Какво точно означава въпросната формулировка след „ако“ е доста неясно и разтегливо. Но и психолозите не се ангажират да посочат определена възраст, след която бихте могли да оставите детето само. Според тях всеки случай е индивидуален.
На 6-7 години някои деца са достатъчно спокойни и не се нуждаят от постоянното внимание на възрастните. Други и на 12 се страхуват да останат сами. Специалистите смятат, че темпераментът на детето е много по-определящ от възрастта. Те обаче са категорични – до 3-години не бива да го оставяте само вкъщи дори за 15 минути. За малкото дете светът е това, което вижда. И ако вас ви няма там, то се чувства изоставено, защото няма как да знае, че отново ще се появите. Подходящата възраст е едва към 7 години.
Преди за първи път да го оставите само вкъщи, трябва вече да сте изградили у него известна самостоятелност. Когато то стане на 5-6 години, въведете в дневната програма един специален час. През това време поотделно се занимавайте със свои дела. След това си разкажете кой какво е успял да свърши. В този 1 час вас хем ви има, хем ви няма, а детето постепенно свиква да остава само.
Първото „бойно кръщение “ трябва да трае едва няколко минути. Например може да отскочите до магазина. Попитайте детето дали иска да дойде с вас, или да остане вкъщи. Ако избере да ви придружи, значи подходящият момент още не е настъпил. При успешно протичане на първата акция може постепенно да да не скучае увеличавате времетраенето.
Психолозите съветват да не оставяте сами момичета и момчета на 7 години за повече от час, като задължително трябва да обясните къде отивате. Много важно е да се върнете навреме, в обещания час. Не разчитайте на мобилните телефони, ако се се наложи да закъснеете. Това важи и за по-късна възраст – на 10-11 години децата започват да се притесняват за своите близки. Затова е по-добре да кажете по-късен час и да се върнете малко по-рано, отколкото обратното. Когато се приберете, обърнете внимание на начина, по който ви посреща детето. Ако не се втурне радостно към вас, а остане в стаята и продължава със заниманието си, значи ви е сърдито. Ако е изплашено, това е знак, че още не е готово да остава само вкъщи. Вземете всички необходими мерки, когато се налага да отсъствате. В никакъв случай не заключвайте дома, без да му оставите ключ. Възложете на детето някаква задача, която да изпълни, докато ви няма. Оставете му телефонния си номер, както и на хора, на които имате доверие и на които може да се обади, в случай че не успее да се свърже с вас.
Обяснете, че не бива да отваря външната вратата, ако някой позвъни. Питането „Кой е?“ само издава, че детето е само вкъщи. При опасност то незабавно трябва да набере телефон 112, а след това да се обади на вас и на съседите.
Психолозите съветват докато ви няма у дома, да не звъните през 5 минути с въпросите какво правиш, изяде ли каквото ти оставих на масата, нали не излизаш на балкона. Покажете, че имате доверие. Ако детето неволно е направило някаква беля, не му се карайте, а му обяснете защо не бива да прави така.
Не обещавайте награда за времето, което е прекарало само. То трябва да знае, че излизате, защото се налага, а не за да му носите подаръци. Но когато се приберете, го прегърнете, поговорете, поиграйте заедно 15-20 минути. Похвалете го. че вече е голямо и самостоятелно дете.
Add comment