Скоро след като отмине еуфорията от раждането, уморените от нощните хранения родители се питат кога бебето ще започне да спи до сутринта, без да се буди
Няма точен отговор на този въпрос, всяко дете е различно.
Всъщност неговият жизнен цикъл на сън и бодърстване в първите месеци се определя именно от храненето. Новородените се будят на всеки 3-4 часа, след това интервалите на сън могат да се увеличат. При кърмачетата този период е по-дълъг – причината е, че майчиното мляко се усвоява много по-лесно от адаптираното. Най-дългите периоди на сън при новородените стигат до 4-5 часа – това е горе-долу максимумът, който малките стомахчета могат да издържат без хранене.
Някои педиатри препоръчват на родителите още след втория месец да заменят нощното мляко с вода. Ако бебето не е много гладно, може да го залъжете. Иначе ще плаче неутешимо, докато не му дадете да яде. На 3 месеца децата обикновено спят 10 часа през нощта с едно-две събуждания. Повечето не прекъсват съня си 6-8 последователни часа.
Има начини, с които може да повлияете на жизнения цикъл на бебето. Ако си общувате повече през деня, стимулирайки неговата активност, вечер то ще е изморено и ще спи непробудно по-дълго. По същия начин действа и разходката навън след 16 часа. Някои неопитни родители смятат, че колкото по-късно слагат бебето в леглото, толкова по-добре ще спи през нощта. Тази практика невинаги работи ефективно при възрастните, а още по-малко при новородените. Навременното лягане е условие за дълъг и качествен сън и за сутрешна бодрост. Преумореното бебе става свръхактивно, плачливо и нервно.
Следете за първите сигнали на умора и обърнете внимание в колко часа се появяват. Те градират по следния начин: отнесеност и отпуснатост, триене на лицето с юмручета, прояви на неспокойствие (т.нар. активна будна фаза), плач. На следващата вечер започнете ритуала за вечерното лягане 30-40 минути по-рано. Така ще предпазите бебето от превъзбуда. Приглушете осветлението в стаята, за да създадете спокойна атмосфера. Изкъпете детето, облечете му чисти дрешки и го нахранете. Полюлейте го, като му пеете или му говорите нежно. С бавни движения го сложете в леглото.
Add comment