Важно е да знаете как да избирате билки и подправки, когато ги купувате, а също и как да ги съхранявате.
Пресни билки
Подберете здрави, ароматни листа, по които няма увехнали или пожълтели места.
Винаги купувайте толкова пресни билки, колкото са ви необходими. Независимо колко добре ги съхранявате, вкусът и видът им бързо се променят, особено на тези с по-меките листа като магданоз, девесил и кориандър. По-твърдите билки като мащерката и розмарина са малко по-устойчиви.
Съхранявайте пресните билки не повече от 3-4 дни. Не ги мийте, а ги увийте във влажна кухненска хартия и съхранявайте в херметически затварящ се съд или в найлонова торбичка на хладно място.
Можете също да потопите стръкчетата билки в буркан с малко вода и да покриете листата с найлонова торбичка. Съхранявайте в хладилника, като редовно сменяте водата.
Дръжте билките в найлонови торбички в отделението за зеленчуци в хладилника.
Купувайте билки в пластмасови кутии или целофанени опаковки – запазват се по-дълго време в хладилник.
Съхранявайте нарязаните на ситно пресни билки, като ги замразите с малко вода във форми за лед.
Билките с по-крехки листа като босилека не са подходящи за сушене за разлика от по-жилавите като мащерка и розмарин, които запазват аромата си и са по-удобни за ползване в сушен вид, отколкото в пресен.
Когато решите да използвате пресни билки, измийте ги в съд със студена вода, а не под течаща, тъй като могат да се смачкат.
Подсушете ги с кухненска хартия.
Сушени билки и подправки
Макар ароматът на пресни билки, току-що откъснати от градината, да е за предпочитане, в една къща винаги има място за сушени или замразени билки и подправки. В гръцката кухня сушеният риган (ригани) е предпочитан пред пресния, а в унгарската сушеният червен пипер се използва широко за разлика от пресните люти чушки.
Купувайте сушени билки и подправки в малки количества и ги съхранявайте в херметически затварящи се съдове на хладно и тъмно място.
Датата на годност, отбелязана върху готовия продукт, не е показател за свежестта на билките, защото много от тях може да са изветрели преди посочения период. За да определите дали билкитеса достатъчно пресни, преценете мириса, вкуса и вида им – например избледняването на цвета е признак за загуба на вкусовите качества.
Подправки, които се продават на зърна като кориандър и кимион, запазват вкусовите си качества по-дълго, отколкото когато са стрити на прах. За смилането на подправките използвайте мелничка за подправки или хаванче.
За цвета и аромата на ястията са отговорни подправките. Червеният пипер придава разкошен червен нюанс, а шафранът и куркумата правят ястията златисти.
Leave a reply