Повече за алергиите към плодове и зеленчуци
Прекомерното похапване на вкусни плодове (особено жълти и червени) може да доведе до нежелани последствия. Как да постъпим, ако детето ни се обрине? Какво може да е: ензимопатия (дефект или пълна липса на определен ензим), алергия или следствие от дисбактериоза? Как да определим диагнозата и какво лечение е необходимо?
Като начало трябва да уточним, че обривите могат да бъдат както признак на недостиг на ензими при малките деца, така и проявление на алергия. В първия случай дерматитът може да възникне, ако детето изяде много повече плодове, отколкото обикновено (фактически организмът просто не се справя с голямото количест едни или други вещества), а във втория организмът на детето може да реагира дори на една ягода или малина.
Ако на лицето или по тялото на детето се появят пъпчици, вашата задача е не да изчаквате, а незабавно да вземете мерки.
Никакво самолечение!
Не давайте на детето никакви лекарства, преди да се консултирата с лекар. Може да си позволите единствено активен въглен. Алергологът ще направи изследване на детето, ще назначи диета и терапия. При необходимост ще ви прати на преглед при гастроентеролог – понякога това, което родителите по навик приемат за алергия, може да е симптом на проблеми със стомашно-чревния тракт. Съвременните противоалергични лекарства (от второ поколение) не предизвикват главоболие, сънливост и гадене, понасят се отлично от децата. Не забравяйте да уточните с лекаря дозировката и продължителността на приема, а и да попитате необходимо ли е детето – паралелно да приема и препарат с ензими и с какво трябва да мажете изприщената кожа, за да не сърби.
Хомеопарията също се справя добре с хранителните алергии. Но в никакъв случай не решавайте самостоятелно как да лекувате детето – лекарят хомеопат се ориентира по много фактури, някои от които едва ли можете да съобразите сами.
Тънкости на храненето
Като начало трябва да елиминирате алергена от храненето на детето. Но ако при ензимопатията е достатъчно да ограничите обема на вредния за детето продукт, то при алергията трябва напълно да го изключите от менюто. При това при алергични прояви под забрана трябва да се окажат и яйцата, рибата, пилешкото месо, червените зеленчуци и плодове, какаото, фасулът, морските продукти, подправките и, разбира се, шоколадът, ядките, медът и всички сокове.
Основната задача на лечебната диета е отказ от всички опасни алергени. Освен това родителите трябва да спазват няколко много важни правила:
- сервирайте на масата само прясно приготвени блюда
- намалете употребата на подправки до минимум
- използвайте само зелени сортове плодове и зеленчуци
- когато варите месо, излейте първата, а дори и втората вода
- преди да варите зеленчуците, ги подръжте във вода за половин час
Диетата съвсем не значи лечебно гладуване. Менюто на алергичното дете може и трябва да бъде разнообразно. В него трябва да влизат:
- немазно варено месо
- задушено пуешко месо
- вегетариански супи
- тиквички, краставици и билки
- зелени ябълки
- извара и обезмаслено кисело мляко
- оризово, овесено, царевично брашно
Ако детето ви не е имало алергия към плодове миналата година, това не значи, че трябва да му давате да изяжда огромни количества наведнъж. Въвеждайте всеки сезонен продукт постепенно. Децата понасят по-лесно ягодите, черешите, малините и другите малки червени плодове, когато са обработени – намачкани или сварени на компот.
Add comment