Въздухът в детската стая трепти от напрежение, често избухват ожесточени разправии с обиди и крясъци.
Децата ви настръхват едно срещу друго като куче и котка и май по нищо не личи, че са от едно семейство. Този сюжет е добре познат не само у вас, затова не правете от мухата слон. И ако фактът, че не сте единствени, не ви успокоява, то психолозите изтъкват и някои положителни страни на детските свади.
Според специалистите конкуренцията между децата е неизменна част от тяхното развитие. Тя е особено силна в периода от 7 до 12-годишна възраст. Съревнованието изгражда способности и качества, които са важни и занапред. Споровете развиват чувство за справедливост и толерантност. Когато едното дете смята, че е пренебрегнато или ощетено, то повдига въпроса, започва да се защитава и да търси правата си. Споровете помагат на децата да комуникират, да аргументират и отстояват тезите си. Психолозите твърдят, че в караниците те интуитивно напипват къде е границата на търпимост у противника и използват това.
И най-дребното нещо може да се превърне във формален повод за детските кавги – кой да вземе таблета и кой да играе на компютъра, съревнование за повече десерт, за „титлата “ по-бърз в писането на домашни и т.н. Всъщност зад това стои конкуренция за родителската обич. Което трябва да ви прави много внимателни. Ако изпълните желание на едното дете, а отклоните молба на другото, създавате условия за съперничество. Трябва да знаете, че децата не отчитат фактори като финансова възможност и свободно време. За тях е важно единствено дали желанието им е изпълнено. Не забравяйте, че въображението бързо може да нафантазира куп истории и детето да се вживее в ролята на пренебрегнато.
Add comment