Децата винаги имат нещо за казване и в повечето случаи това трябва да стане бързо и веднага
Обикновено те са много емоционални в речта си, често думите са придружени от много жестове, в които може да разчетете неизречени послания. Експертките по общуване Шерил и Карълайн Ебърли открояват някои от тях:
Скръстването на ръцете върху гърдите – това издава, че детето е неспокойно и инстинктивно се защитава, в случай че някой го приближи. Ако ръцете са спуснати покрай тялото или хванати пред него, значи е дружелюбно настроено.
Лекото накланяне на главата към събеседника показва, че разговорът е интригуващ. Отдръпването назад е знак за плахост или липса на интерес.
Смръщването може да означава не само неодобрение и гняв, а и усилие детето да разбере какво му говорят.
Кимането с глава, докато някои говори, означава съгласие? Не познахте. При децата то изразява нетърпение и настоятелна покана разговорът да приключи.
Контактът с очи – най-важното в общуването. Ако детето гледа открито събеседника, значи има добро самочувствие и проявява интерес. Обратно – свеждането на погледа по време на диалог издава несигурност и безразличие към темата. Или пропуск на родителите, които не са обяснили на детето, че е въпрос на добро възпитание да гледаш в очите, когато говориш с някого. Възрастните са предразположени към хлапета, които гледат открито. Те тълкуват това като знак на уважение и интерес. Нужно е обаче да обясните, че при общуване детето не бива да втренчва очи в събеседника си. Добре е от време на време да отмества поглед, особено когато самото то говори
Add comment