- B спалнята
Учените твърдят, че ако си купуваме правилното спално бельо, може и да нямаме нужда от приспивателни. Смеските от полиестер и памук, както и перманентно третираните против измачкване чаршафи имат покритие, което съдържа формалдехид. Той дразни гърлото и очите и ни пречи да спим спокойно. Купувай само неща от 100% памук, без допълнителна обработка – ако гънките толкова много те дразнят, просто глади завивките след изпиране.
- В хола и кухнята
Друг източник на формалдехид във въздуха, който дишаме, са мебелите от пресовано дърво (шперплат, ПДЧ, МДф). Лепилата, които се използват за направата им, са довели до доказани случаи на левкемия при работници във фабриките производителки. Разбира се, вкъщи излагането ни на вредните изпарения е в далеч по-ниска степен, но изобщо не е за пренебрегване, особено в първите месеци. Затова, когато купуваш такива мебели, се постарай да ги оставиш на проветриво място (например стая с отворени прозорци, в която не влизате) в продължение на поне няколко дни.
- На пазара
Можеш да поглъщаш близо 80% по- малко пестициди, като ядеш в биовариант 10 от най-замърсените плодове и зеленчуци. По данни на Европейската комисия те са: ябълки, ягоди, праскови, спанак, нектарини, грозде, чушки, картофи, боровинки и марули.
Някои фастфуд опаковки, кутии за пица и пакетчета за пуканки за микровълнова съдържат импрегниращи химикали, които преминават в тялото ни и там при метаболитния процес е възможно да образуват канцерогенни съединения. Вероятно скоро те ще бъдат забранени в ЕС (в САЩ това ще се случи постъпателно до 2015-а), но дотогава ето ти още една причина да не ядеш тези така или иначе вредни храни.
- В гардероба
Част от препаратите, използвани в химическото чистене, са в състояние да предизвикат увреждания на бъбреците и черния дроб, и дори рак. Пери всичко, което може, а дрехите, които все пак се налага да бъдат почистени с химикали, пренасяй до вкъщи в найлоновите им опаковки, за да не замърсяват Въздуха в колата ти. След това ги остава да се проветряват поне половин час на балкона или стълбите.
- В кутията за бижута
При изследвания на метални бижута, повечето произведени в Китай, се оказало, че около 20% от тях съдържат канцерогенното вещество кадмий. Излагането дори в малка степен на кадмий води до натрупването му в организма и до евентуални увреждания на бъбреците и костите. Така евтините дрънкулки, които изглеждат ефектно, могат да ти струват скъпо. Когато нямаш възможност да пазаруваш от фирмен магазин с доказан произход на стоката, купувай бижута, правени в България, и не се притеснявай да питаш авторите им откъде си набавят материалите.
- Из къщи
Вредните химикали се натрупват в праха. Затова почиствай всички открити плоскости вкъщи редовно – поне веднъж в седмицата, сменяй често торбичките на прахосмукачката и два пъти в годината – филтрите на климатика.
Leave a reply