- Защитете градината си
За да прогонят вредителите, градинарите от векове засаждат редом с градинските растения и други. Ароматните билки като босилек, невен и градински чай се славят с това, че действат като репеленти и карат насекомите да си потърсят друго убежище, затова ги насадете край ценните си зеленчуци. Ментата, мащерката, копърът и градинският чай е добре да се разположат край зелето и неговите роднини – броколи, карфиол и брюкселско зеле, тъй като се смята, че отблъскват зелевата пеперуда. Допълнително предимство е, че същевременно ще разполагате и с вкусни подправки.
- Прогонете мравките
Брашното, захарта и червеният пипер са привлекателни за мравките. Те ще останат непокътнати, ако пъхнете дафинов лист в кутиите, в които ги съхранявате. Ако се притеснявате, че брашното или захарта ще замиришат на дафинов лист, залепете подправката от вътрешната страна на капака. Използвайте торбички с градински чай, дафинов лист, стрък канела или цветчета карамфил в шкафа, за да заухае приятно, а мравките да не го атакуват.
- Отървете се от хранещите се с градински растения животни
Всеки познава ефекта от лютите чушки. Затова, ако неканени гости атакуват декоративните ви растения, направете ги твърде люти за тях. Всъщност редица препарати против гризачи наистина съдържат тези зеленчуци. Накълцайте най-лютата чушка, която можете да намерите, и я смесете с 1 супена лъжица смлян лют червен пипер и 2 литра вода. Варете сместа 15-20 минути и изчакайте да изстине. Прецедете я през тензух, добавете 1 супена лъжица препарат за миене на съдове и я сипете в бутилка с пулверизатор. На 5 дни пръскайте обилно уязвимите растения. Препаратът е особено ефикасен срещу зайци.
- Ароматизирайте бурканите преди повторна употребa
Преда да използвате отново бурканите от туршия и за да се отървете от тежкия им мирис, смесете 1 чаена лъжичка сух синап с 1 л вода, напълнете съда и го оставете да престои цяла нощ. На сутринта той ще ухае свежо. Разтворът неутрализира миризмата на домати, чесън и други силно ароматни храни.
ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ…
Каква е разликата между подправка и билка? Основният ориентир е следният: билките се добиват от регата на растението, а подправките – от кората, плода, семето, стъблото или корена. Магданозът и босилекът са типични билки, тъй като консумираме техните листа. Канелата, която представлява кората на канеленото дърво, и черният пипер, който е плод на пълзящо растение, се смятат за подправки. Солта, вероятно основният подобрител на вкуса на храната, който не е растителен продукт, е овкусител – термин, използван за всички съставки на храната, които обогатяват вкуса й, независимо от техния произход.
Мравки облекчават болките в кръста
Add comment