1. Проверете настаняването лично
Преди да поискате да ви настанят в конкретно общежитие, го посетете. Говорете със студенти, които в момента живеят там, за положителните и отрицателните неща и какви студенти живеят в него. Ще ви бъде ли неприятно, ако трябва да използвате обща баня? Как ще се чувствате, ако трябва да делите стая с непознат? Общежитията рядко предлагат самостоятелни стаи с баня и тоалетна. Някои от служителите по настаняването правят всичко възможно да уредят студенти от една и съща специалност да са на един етаж. Помислете и къде ще се храните. Някои общежития предлагат закуска и вечеря. Обикновено се плаща предварително за семестъра, така че ще имате едно нещо по-малко, за което да планирате разходите си, а това е страхотна възможност за първата ви година в университета.
2. Евтино хранене
Студентите се нуждаят от питателна храна. Купа спагети с малко сос и настъргано сирене се приготвя за минути и е засищаща и евтина храна. Набавете си витамин С чрез една ябълка или мандарина. Заредете се с картофи, леща (страхотна е за гъсти засищащи супи или яхнии) и яжте овесена каша за закуска. Потърсете вдъхновение в интернет как да си приготвите лесно храна.
3. Гответе заедно, хранете се заедно
Един от най-добрите начини да спестите пари, да преодолеете самотата и да се чувствате част от общността е, като споделяте храната си. А докато готвите, можете да пуснете малко музика и да отворите бутилка вино.
4. Трябва да мислите и за ученето
Оцеляване в джунгла от студентски задължения е доста трудно, без да се притеснявате за лекции, есета, задания и изпити. Но нали именно заради тях сте в университета? Ето някои идеи, които ще ви помогнат да стигнете до дипломирането:
- Не пропускайте лекции. Като ги посещавате, ще си спестите необходимостта да наваксате по-късно, а и ще ви бъде по-лесно да си вземете изпитите.
- Четете. Не оставяйте за последната минута или още по-зле – да зарежете материала и да се опитате да се измъкнете между капките на изпита.
- Преди изпит прегледайте старите си материали и говорете с лектора за формата и времетраенето на изпита, така че да знаете колко време да отделите на всяка част.
- Дайте приоритет на въпросите, които знаете, и тези, които ще ви донесат най- много точки.
- Оставете си 10 минути на края за проверка. Лесно се губят точки заради безсмислени изречения, които сте оставили в бързината.
Add comment