Това, което трябва да е изписано на етикета на хляба или зърнената закуска, е „пълнозърнест продукт”.
Хората напоследък се спират все повече на пълнозърнестите продукти. Не ви съветваме да купувате храна с надпис „едросмляно брашно“. Това, което трябва да е изписано на етикета на хляба или зърнената закуска, е „пълнозърнест продукт“.
Ако искате здравословен продукт, винаги четете какъв е съставът. Трябва да има само няколко съставки, а не дълъг списък с добавки. Като основна съставка трябва да фигурира „пълнозърнест“ и да не се споменава добавена захар. В таблицата с хранителни вещества трябва да са посочени поне 3 г влакнини на порция.
Внимавайте с добавената вода! Ако в една консерва супа би изглеждало нормално да е добавено значително количество вода, то едва ли очакваме да видим ценната течност като ключова съставка в едно пиле. И все пак някои пилешки продукти съдържат до 55% добавена вода. Водата се използва, за да направи месото по-тежко и така да вдигне цената – тази практика не е нелегална – но според разпоредбите на Европейския съюз продукти, които са минали през такова третиране, трябва да имат етикет с надпис „съдържащо вода“. Тъй като подобни артикули често са насочени към ресторантьорския бизнес, клиентите всъщност рядко виждат етикета и е малко вероятно да знаят какво консумират и за какво точно плащат.
Не сравнявайте по „порция”
Според правните разпоредби за етикетите на храните количеството витамини, минерали и други хранителни вещества трябва да се посочва на 100 г или 100 мл, макар много производители да го изписват спрямо порция от продукта. Затова си заслужава да запомните, че вашата представа колко голяма трябва да е порцията може би се различава от тази на производителя.
Ако искате да сравните хранителната стойност на два сходни продукта – да проверите кой съдържа повече влакнини и по-малко сол, например, сравнете цифрите спрямо 100 г или 100 мл, а не спрямо порция.
Бърза и здравословна диетична програма за красиво и слабо тяло
Add comment