1. Разберете дали някой подслушва телефона ви
Според сайта на Би Би Си всяка година във Великобритания се продават над 200 000 електронни средства за подслушване и скрити камери, които вероятно се използват от преследвачи, воайори, ревниви съпрузи и т. н. Купуването и продажбата на оборудване за подслушване не е незаконно във Великобритания, макар подслушването на телефон да се наказва с глоба от 1000 лири. В България не е законно, освен ако не се извършва от органите на МВР след получаване от съответно разрешение от съда.
Въпреки че като цяло е трудно да се намерят подслушвателните устройства, ние ви разкриваме един прост трик за проследяването им. Всички устройства предават на FM честота, така че могат да се засекат с малък портативен FM предавател. Той ще издаде висок, силен звук, ако преминете през вълните на подслушвателя. Устройството ще е там, където детекторът издава най-силен звук – това е доста аматьорски способ, но всъщност работи.
2. Забранете неадресираните телефонни обаждания
Хапвате неделния си обяд, когато телефонът иззвънява. Хуквате да видите кой е и от другата страна някой – с раздразнен тон – ви пришпорва да си купите алуминиева дограма. Най-лесният начин да спрете подобни обаждания с цел продажба е, като се регистрирате за някаква преференциална телефонна услуга (проверете какви възможностите предлагат мобилният или телефонният ви оператор) – така ще стане незаконно да ви се обаждат без ваше съгласие, включително от разни благотворителни, доброволчески и политически организации. Това обаче не означава, че ще спрат рекламните SMS съобщения с маркетингова цел, освен ако не помолите изрично компанията, която ги изпраща.
3. „Мълчаливи“ телефонни обаждания
Също толкова неприятно е да получите обаждания, при които телефонът звъни, но от другата страна се мълчи. Обяснението може да е безобидно: някои „безмълвни“ обаждания се генерират от автоматична система, която набира повече абонати, отколкото операторите в Call центъра могат да поемат, така че невинаги това явление е притеснително.
4. Записани съобщения
Дразнещи са също маркетинговите и търговски съобщения, които са на запис. Компанията, която предлага по този начин услугите си, е длъжна да ги спре, ако поискате това от нея. Ако не можете да се свържете с нея, оплачете се в някой държавен орган.
5. Пазете се от услуги с добавена стойност
Могат да са полезни или дори забавни, но подобни номера ще увеличат телефонната ви сметка до небесата. Такива услуги, които предоставят информация за прогнозата за времето, участие в различни игри, обмяна на съобщения, „розови телефони“ и т. н., обикновено започват с код 0900. Ако не искате някой от семейството ви да набира тези номера, свържете се с оператора си и ги ограничете. В България телефоните с кодове 0700 и 0800 са безплатни, така че ако са ви таксували грешно за използване на такъв номер, можете да се оплачете в Комисията за защита на потребителите.
4 начина да се защитите от кражба на самоличност
Add comment