Не са много хората, които осъзнават – докато не се сблъскат с проблема – че ако имотът е обект на данък наследство (ДН), данъкът трябва да се плати, преди бенефициентите да получат имуществото.
Още повече, ДН трябва да се внесе до 6 месеца след настъпване на смъртта, иначе се налага лихва върху дължимата сума Данъкът върху някои активи, включително къщата на починалия, може да се разсрочи и да се плаща на равни вноски за 10 години, но обикновено пак се начислява лихва.
Има един спасителен вариант: разплащателната схема за данък наследство позволява на личния представител да плати данъка директно от банковата сметка на починалото лице (или чрез други определени финансови инструменти). Не всички банки обаче са включени в тази схема, а и няма голяма полза, ако наличните средства по сметката не са достатъчно – например ако повечето от стойността на имуществото е обвързана с имот.
Друго възможно решение е да имате полица за застраховка „Живот“ в полза на бенефициентите си. Тъй като не е част от имуществото ви, което се облага с данък, парите се изплащат сравнително бързо и могат да се използват за погасяване на ДН, за да могат наследниците ви да имат достъп до останалата част от имуществото.
Можете да поддържате и достатъчна сума в обща сметка за погасяване на данъка. Индивидуалните банкови сметки автоматично се замразяват, когато титулярът почине, но парите в обща такава автоматично се прехвърлят на съсобственика Вашата част все още се брои към имуществото ви, обект на ДН, но поне парите са налични.
Add comment