-
Проучване
Би било чудесно да можем да разчитаме, че където и да отидем, ще ни поднесат качествена и прясна храна. За съжаление, въпреки растящия брой добри ресторанти, все още е рисковано да се хапва навън на случаен принцип. От време на време ще ви сервират замразена храна, приготвена некачествено и комбинирана с увехнала салата за гарнитура. Все пак се срещат и отлични заведения, които просто ще трябва да откриете.
Ако отсядате в хотел, поискайте съвет на рецепцията. Не се изненадвайте обаче, ако ви препоръчат ресторант, чийто собственик е роднина на рецепционистката.
- Потърсете второ мнение
Заслужава си да проверите по-подробно, ако искате да запазите маса в ресторант за специален повод като рожден ден или кръгла годишнина. След като си харесате няколко места, прегледайте уебсайтовете на ресторантите. Повечето би трябвало да ви дадат нужната информация, включително примерни менюта и снимка на основния салон. Ако разполагате с време, си струва да направите проучвателно посещение, например за обяд – ще е достатъчно да проверите дали мястото отговаря на изискванията ви.
- Кога да поръчате нещо просто
Ако попаднете в ресторант, който не ви вдъхва силно доверие – може би има петна от кафе по менюто или в салона мирише на пържена мазнина, или персоналът изглежда отегчен – най-добре е да си поръчате нещо семпло. Не избирайте „рибния специалитет на готвача“ или нещо твърде сложно. Придържайте се към обикновени ястия като пържoла с пържени картофи. И тъй като в подобни места често прекаляват с топлината обработка на храната, по-добре предупредете, че искате пържолата по-малко препечена, отколкото в действителност я обичате – например ако я харесвате средно опечена, си я поръчайте алангле. Ако сте в пицария, се спрете на пица; вероятно ще е по-добър избор от порция макарони.
- Сезонни храни
По рафтовете на супермаркетите има пресни летни плодове и зеленчуци целогодишно. Това не се дължи само на глобалното затопляне, а и на полиетиленовите оранжерии. По време на истинския сезон на един продукт той има по-плътен вкус и е най-евтин откъм цена. Тогава е и по-полезен за околната среда, тъй като не се налага да се транспортира от другия край на света. Спирайте се на ястия, приготвени с растителни култури, които зреят в момента – така ще избегнете вносните и замразените храни, когато хапвате навън.
- Езикът на менюто
Не се подлъгвайте от места, които описват храната си като „сгушена в“ или „почиваща върху канапе“, и не се впечатлявайте от употребата на прилагателни – като например „неустоими сардини“. Топготвачите обикновено предпочитат кратки описания и добрите ресторанти оставят вкусът на храната да говори сам за себе си.
Как да организирате ходене на ресторант с децата?
Add comment