Въпреки че тези лекарства се изписват от лекар, научете повече за действието и ефекта им.
Поискайте ниацин
Измерили сте си нивото на холестерола в кръвта и резултатите показват повишени стойности на LDL-холестерол (липопротеини с ниска плътност), известен още като „лош“ холестерол. Лекарят ви предписва статини – медикаменти, способстващи за изхвърлянето на излишния „лош“ холестерол. Но процесът не спира дотук. Нивата на HDL-холестерола (липопротеини с висока плътност), известен като „добър“ холестерол, е също толкова важен, ако не и по-важен, при прогнозиране на риска от инфаркт. Убедете лекаря си да включи в рецептата ви доза от витамина от групата В ниацин.
Според някои лекари ниацинът е високоефективен при повишаване нивата на „добрия“ холестерол, което играе ключова роля за изхвърлянето на вредния LDL-холестерол от организма. Ниацинът може да се приема самостоятелно или заедно със статини.
При дискусия на Европейския консенсус за развитие наскоро бе препоръчано ниацинът да се комбинира със статини като стандартно лечение на някои високорискови пациенти, например страдащите от диабет. Не се влияйте от слуховете за страничните ефекти на ниацина, според които той предизвиква горещи вълни. Новата формула за бавно разграждане предлага всички преимущества на този витамин, без зачервеното лице.
Внимавайте със статините
Да разгледаме следната ситуация – отишли сте при личния си лекар, който ви е казал, че имате висок холестерол и ви е препоръчал да вземате статини – медикаменти за понижаване нивата на „лошия“ холестерол. Те са известни с изключително силните си неблагоприятни странични ефекти, които често водят до преустановяване на приема от пациентите. Няколко изследвания показват също, че статините оказват по-силен ефект върху мъжете, отколкото върху жените. Така че ако сте жена, ще постигнете по-добри резултати, ако леко промените начина си на живот, като например да ограничите приема на наситени мазнини чрез храната. Вероятно и лекарят ви ще остане доволен – една анкета, проведена наскоро във Великобритания, сочи, че 81% от практикуващите лекари смятат за абсолютно неправилно статини да се предписват на жени, чиито нива на холестерол показват незначителен риск от инфаркт.
Leave a reply