Британски учени доказали вредното въздействие на сънотворните
На уебсайта на „Британски медицински журнал“ пише, че макар сънотворните да помагат при тежки случаи на безсъние, те не лекуват причините за него и имат странични ефекти. Много хора могат сами да си помогнат, като променят начина си на живот. Проветрявайте добре спалнята си и поддържайте ниска температура; уверете се, че е достатъчно тъмно – ако е необходимо, използвайте щори. Добре е да избягвате обилното хранене и кофеина преди лягане. Вечеряйте поне 3 часа преди сън. На сутринта не се излежавайте, ако не сте спали добре през нощта, и по-добре станете веднага, а ако ви се прииска да си подремнете през деня, ограничете се до не повече от 30 минути.
Проучване, публикувано в сп. „Британски медицински журнал“, сравнява риска от състоянието при две групи възрастни хора – 95 души, употребяващи сънотворни или други подобни лекарства, и 968, които не ги приемат.
През следващите 15 години учените диагностицират 253 случая на деменция. 32% от участниците от първата група развиват симптоми, като загуба на памет и затруднения в мисленето, в сравнение с 23%, които не приемат медикаменти.
Сред лекарствата, използвани от доброволците, са халцион, ресторил, амбиен, валиум, ксанакс.
Учените откриват, че приемалите медикаменти от групата на бензодиазепините, са с 60% по-висок риск от деменция, дори и след отчитането на други фактори, които се знае, че влияят на мозъчната функция, като възраст, самота, депресия, високо кръвно налягане и диабет.
Add comment