Когато настъпи моментът мама да тръгне отново на работа, някои деца преживяват раздялата като истинска трагедия – викове, сълзи, протегнати ръчички
Тази реакция е напълно естествена, защото досега мама винаги е била наблизо. От своя страна, майката също трудно преживява промяната -през първите работни дни е тревожна, умът й постоянно е зает с мисли за детето.
Нека обаче да погледнем ситуацията в положителна светлина. От новите обстоятелства детето черпи ценен опит, придобива смелост и се учи само да разчита на себе си. Друг плюс за малкия човек е разширяването на заобикалящия го кръг – свиква да общува с повече хора, да прекарва известно време без мама, пише вестник „Всичко за семейството“.
Психолозите дават съвети, които ще ви помогнат да се подготвите за тази раздяла и да разрешите някои свързани с нея трудности:
Още от бебешка възраст оставяйте детето за час-два изцяло на грижите на таткото или бабата.
Осигурете му пълноценен социален живот – в парка го насърчавайте да играе с други хлапета, ходете в детски клубове, на гости, на театрални представления. Вие също канете у дома приятели с малки деца. Така мъникът сам разбира, че светът е голям и интересен.
Когато дойде време да започнете работа, поговорете с детето (ако е поне 2-годишно) и се опитайте да му обясните защо се налага да излизате. Създайте си ритуали за довиждане – прегръдка, въздушна целувка, закачливо намигване и т.н. Никога не напускайте дома незабелязано от детето. Сбогувайте се, но не с думите „Аз излизам…“, а със “ Скоро ще се върна“. Уточнете кога ще бъдете отново вкъщи и се старайте казаната дума да е като хвърлен камък – детето трябва да знае, че държите на обещанията си (в това е заложен и възпитателен елемент).
Add comment