Предпочитате ли нефункциониращите отношения пред страха от това да живеете без половинка?
Всеки път, когато усети, че връзката с гаджето не върви, Ивона започва да се оглежда около ceбe си. Моята 30-годишна приятелка изпада често в подобни ситуации и винаги търси начини за контакт с мъже от миналото си или разузнава почвата около познати и приятели, за да се добере до някой необвързан. Защо го прави? Защо след като е приключила с даден човек, непременно трябва да се прехвърли в нечии други обятия? Нейното обяснение: „Не мога да живея сама! Мисълта да остана по-дьлго време без мъж до себе си ме ужасява!“ Това фобия от самотата ли е? Със сигурност да! Ивона се страхува да остане сама, защото чувства несигурност – не е в състояние да бъде сама с мислите и неуспехите си.
Последният й партньор е неин съсед, с когото се познават отдавна. Когато я попитах как така се е спряла именно на него, тя обясни: „Знаеш, че миналия месец се разделихме с Петър. Не трябваше, но още на следващия ден открих телефона на стар познат, с когото бяхме заедно известно бреме. Предложих му да се видим и вях страшно мила с него, но се оказа, че си има сериозна приятелка. Почувствах се зле и започнах връзка с Мартин, с когото живеем в един блок “
Зависима от когото и да е
Дълбоки съмнения в собствената си значимост, неуравновесеност и необходимост задължително да има някого до себе си, който и да е той. Това изпитва Ивона и усилено се опитва да замаскира нещо. което я притеснява, а именно: ниското си самочувствие, претърпява крах след всяка раздяла, фобията от самотата няма нищо общо с ниската интелигентност обаче. Всеки има своите страхове и слабости – случки, които бихме искали да забравим, или травма, която се събужда, когато най-малко очакваме. В конкретния случай необходимостта от бързото намиране на партньор е нещо като „първа помощ“ – лепенка за отворената рана.
Тревожното усещане
Колкото хора, толкова и фобии. Ануптафобията е едно от многото патологични и натрапливи състояния, които могат да блокират психиката. Причините, довели до нея, са различни, така че не е правилно да се търси универсален изход. Индивидуалният подход е единствено възможният. Ако чувствате, че можете да се справите сами с проблема си – чудесно, ако не – помислете за вариант с психотерапевт, защото колкото повече отлагате, толкова повече ще задълбочите тревожността си. Тя няма да отзвучи от само себе си, ако не положите усилия. Няма никаква драма в това, че хората се разделят. Съвсем нормално е в такива моменти да ви е тъжно и след известно време да решите, че искате да създадете нова връзка. Но ако сте от хората, на които им трудно да приемат мисълта, че ще прекарат известно време без партньор, имате проблем. Ако това означава за вас единствено самота, която ви ужасява дотолкова, че сте готова самоцелно да започнете да издирвате мъж веднага щом останете в позиция сингъл, значи има нещо. с което трябва да се преборите. А именно – с фобията от самотата. Това усещане може да се загнезди и мъжете, но при жените се среща по-често и е по-силно изразено. Въпреки че времената се менят днес сме по-независими и с повече възможности, оставаме много по-емоционални и по-трудно понасяме стреса от кризите в интимните отношения.
Add comment