Много хора губят апетит за кратък период от време, например когато страдат от храносмилателни проблеми или имат висока температура.
Тревожните разстройства или депресията също оказват влияние (въпреки че някои депресирани хора се стремят постоянно да се тъпчат). След като основната причина се отстрани, апетитът се възвръща без вредни последствия за организма.
Редовната злоупотреба с алкохол зарежда организма с голямо количество калории и убива желанието за истинско хранене. Подобно действие оказват състояния, които предизвикват гадене (прилошаване при пътуване, гастроентерит, първите месеци на бременността, лечение с определени медикаменти и въздействието на пестициди, олово и други отрови).
Загубата на апетита за продължително време вероятно свидетелства за по-сериозно заболяване, например инфекциозна мононуклеоза, ревматоиден артрит, високо кръвно налягане, рак на стомаха, туберкулоза, хепатит или тежка депресия.
Изненадващ е фактът, че хората, страдащи от анорексия нервоза, свързана с опасна за живота загуба на тегло, често не губят апетита си. Те продължават да изпитват силен глад и въпреки това консумират малки количества храна.
Лечение
Изборът на лечение зависи от основната причина за вашето състояние.
Гадене и напрежение по време на хранене: Направете си лек и успокояващ ароматерапевтичен масаж. Към 5 чаени лъжици бадемово масло добавете по 2 капки масло от мента и от черен пипер и 1 капка розово масло. Използвайте сместа, за да масажирате корема си с бавни въртеливи движения по посока на часовниковата стрелка.
Тревожни разстройства или депресия: Потърсете помощ от специалист, за да установите първопричината за проблема. Междувременно се погрижете за себе си, като приготвяте привлекателни на вид, питателни ястия, които обикновено харесвате. Приемайте всекидневно добавки от мултивитамини и минерали.
Полезни ордьоври: Преди хранене дъвчете малко пресен джинджифил или го приемайте във вид на чай. За стимулиране на апетита добавете няколко капки етерично, масло от джинджифил към 5 чаени лъжички зехтин и масажирайте корема.
Когато детето не се храни: Ако детето ви е злоядо без точно установена причина, проучете дали няма някакъв проблем вкъщи или в училище. Отказът от обяд в училище може да не се дължи на храната, а на проблеми при общуването.
Кога да потърсите медицинска помощ
При деца на възраст от 1 до 3 години ако загубата на апетит продължава няколко дни или се появяват и други симптоми.
При по-големи деца и възрастни ако състоянието трае повече от седмица или се съпътства от повръщане, диария, кашлица, болки в корема, рязка загуба на тегло и др.
За бебета до 12 месеца незабавно потърсете лекар, ако;
- Освен липса на апетит, има и по-малко от 5 много мокри пелени в рамките на 24 часа.
- Бебето отказва да се храни за период над 24 ч.
- Налице са повръщане, неудържим плач или други симптоми.
Leave a reply