Много ясно – за да избегнем пърхота, косопада, себореята… И за да имаме хубава, здрава, жизнена коса.
Съставен от три отделни слоя – епидермис, дерма и хиподерма, скалпът много точно, дори по-точно от косата, отразява общото състояние на организма. Той има същата структура като останалата част от кожата, но е доста по- плътен и в него са разположени много повече кръвоносни съдове и девет пъти повече мастни жлези. Които, между впрочем, му създават различни проблеми.
СЕБОРЕЯ
Дерматолозите поставят диагноза „себорея“, ако установят, че кожата на главата се омазнява 2 или 3 дни след измиване с шампоан, а за хиперсеборея говорят, когато състоянието на косата – тя залепва за скалпа, няма обем, изглежда страшно мръсна, налага всекидневното й измиване.
Генетично предопределено, производството на себум се активизира през пубертета под влиянието на мъжките хормони (косите на децата остават меки и въздушни, докато не навлязат в тийнейджърска възраст). Пак на хормоните се дължи и фактът, че много жени констатират по-силно омазняване в корените си точно в дните преди менструация.
Наистина, наследствеността и хормоналните бури играят определяща роля за наличието на себорея, но има и други фактори, външни и вътрешни, които допринасят за развитието й, понеже активизират дейността на мастните жлези. Става въпрос за стреса, някои болести, замърсената околна среда, смяната на сезоните, прекалено агресивните фризьорски процедури.
Спасението
Използвайте шампоани за мазна коса, които абсорбират себума, но непременно ги редувайте с неутрални. Специалните средства обаче не са в състояние да въздействат кои знае колко върху мастните жлези, особено ако не съдържат цинк или аминокиселината цистин. Чудодейни препарати срещу себореята все още няма, признават дерматолозите, ето защо е особено важно да внимавате какво ядете, да не съсипвате нервната си система и да полагате постоянни грижи за кожата на главата си.
KИCТИ И БЕНКИ
За щастие повечето са абсолютно безобидни. Ние се раждаме с тях и живеем спокойно с тях до края на дните си. Хирургическа намеса с местна упойка се налага само при пълните с мастна тъкан кисти, които на пипане се усещат като малки топчета, движещи се под скалпа.
Внимание! Имате основание за безпокойство и спешна консултация със специалист единствено в случай, че установите как някоя от бенките върху скалпа ви започва да расте, променя контурите си и кърви.
Add comment