Най-често оплакванията са непрекъснати позиви за уриниране, при които се отделят само малки количества урина; уринирането може да е съпроводено от парене или бодежи; в някои случаи урината е кървава и мирише много силно – всичко това са типични симптоми за цистита.
Причината за цистита е инфекция на урината с болестотворни микроорганизми. Най-често става дума за бактерии. При мъжете оплакванията се появяват най-често във връзка с уголемяване на простатата. Рискът от заболяване нараства: при аномалии на пикочните пътища; при бъбречни камъни или камъни в мехура; при душевни натоварвания при поставянето на траен катетър.
Жените страдат значително по-често от възпаление на пикочния мехур от мъжете. Това вероятно е така, защото отворът на пикочопровода при жените е разположен относително по-близо до влагалището и ануса и при това е по-къс отколкото при мъжа. Така болестотворните микроорганизми могат по-лесно да попаднат по пикочопровода в мехура. Други рискови фактори са:
- бременност болестно течение от влагалището
- интимни шпрейове
- използване на диафрагми
- спадане на матката и пикочния мехур
Възможните последици и усложнения при възпаленията на пикочния мехур са неприятни, но най-често не са опасни. Ако останат нелекувани, в редки случаи могат да възникнат остри и хронични възпаления на бъбречното легенче.
При жените профилактиката се състои в това да се прилага „правилна“ хигиена: почистване „отпред“ (перинеума) „назад“ (ануса). За да се избегне повтаряща се инфекция на пикочните пътища и с това покачващата се опасност от хронично възпаление на бъбреците, Комисията по лекарствените средства на Немското лекарско общество препоръчва следните мерки:
- да се избягват интимни шпрейове, бани с пяна и дезинфекционни разтвори, както и по-люти сапуни, тъй като те увреждат кожата и лигавицата в областта на половите органи и с това осигуряват най-добра почва за развитие на бактериите
- при течение винаги да се потърси съвет от лекар, тъй като течението повишава опасността от инфекции
- пиенето на течности (изплакването) възпрепятства поселяването на пикочните пътища с бактерии
- преди полово сношение изпивайте чаша вода и непосредствено след него изпразвайте пикочния си мехур
Кога е необходима лекарска помощ?
Ако страдате от описаните оплаквания. Лекарят ще направи изследване на урината. При съмнение за друго заболяване (напр. на простатата, бъбречни камъни и т.н.) според обстоятелствата са необходими други изследвания. Срещу инфекцията лекарят ще ви предпише антибиотик. Дори и да изчезнат оплакванията след кратковременно лечение, би трябвало да вземате медикаментите толкова дълго, колкото е предписал лекарят. В противен случай съществува опасност възпалението да възникне отново. Честите инфекции на пикочните пътища са указание за тежки органични изменения. При жените: възпаления, предизвикани не от бактерии, в напреднала възраст могат да бъдат лекувани с естрогени.
Какво е правилното самолечение при цистит?
Пийте много вода или чайове. Избягвайте алкохол, кафе и ястия със силни подправки. Това, което може да направите като превенция на цистит и болезнено уриниране е да приемате хранителни добавки, които съдържат червена боровинка, мечо грозде и листата от бяла бреза.
Не подценявайте факта, че проблемите с бъбреците и пикочните пътища мъчат всяка втора българка, показва статистиката. В аптечната мрежа се предлага продукт, който успешно може да спре дискомфорта в бъбреците и пикочните пътища. Това е Урохелп /Urohelp/ – хранителна добавка, която съчетава действието на 3 активни съставки за подпомагане на бъбреците и уринарния тракт. Те са произведени от италианската фирма NUTRACEUTICA. Това са екстракти от листата на бяла бреза и мечо грозде, както и от плодовете на червената боровинка.
Силата на 3 активни съставки помага за намаляване на паренето, дискомфорта по време на уриниране и задържането на излишни течности в организма.
Leave a reply