Според една легенда оризът е подарен на хората от древния мъдрец Буда, на когото, казват, принадлежат и думите: „Който предлага ориз, предлага самия живот!“ От тези незапомнени времена са минали много столетия и днес оризът е основна храна за повече от три четвърти от жителите на планетата. И ако Буда е бил прав за белия ориз, твърдението му с още по-голяма сила се отнася за кафявия, за който отдавна е известно, че е изключително ценен и истинска…
…съкровищница на важни за организма вещества
Не случайно специалистите го включват в списъка на 17-те най-полезни хранителни продукта В света. Не е случайно също, че постоянно присъства и в менюто на хора, които залагат на физическата си кондиция и издръжливост – като легендарния Джеки Чан например: В нашумелия кино хит „Карате кид“ той с апетит хапва именно кафяв ориз. Според последните изследвания на американски учени от университета в Темпъл, Филаделфия, включването му в ежедневното меню намалява риска от сърдечносъдови заболявания и хипертония. В него те откриват вещество, което се намира между зърното и кафявата люспа и е богато на олигозахариди и фибри, а те защитават сърцето и съдовете от увреждане. Освен това този вид ориз е великолепен естествен източник на минерали като манган, желязо, магнезий и други, както и на витамини от група В (10 пъти повече отколкото в белия ориз), протеини и растителни Влакна. Едно от най-важните полезни действия на кафявия ориз е свойството му да намалява холестерина и да пази организма от много заболявания, свързани с него, както и от образуването на тромбове. Специалистите го препоръчват дори на диабетиците, тъй като той намалява нивото на кръвната захар в организма.
Достатъчни са една-две порции седмично
като профилактика срещу диабета, смятат те. Според лекарите 50 г кафяв ориз стимулира стамашно-чревните функции и е предпазна мярка срещу рак на стомаха и задстомашната жлеза. Магнезият в продукта пък подобрява дейността на нервната система и намалява риска от заболяване от остеопороза. Кафявият ориз е малко по-скъп от белия, защото Все още се търси по-слабо. Най-често в търговската мрежа от него се намира дълго зърнест и средно зърнест вид, както и разновидности 3а бързо приготовление. Когато го купувате, трябва да имате предвид, че срокът и начинът му на съхранение са по-различни заради маслата, които се съдържат в люспата — с времето те се окисляват и стават вредни. Затова препоръчваме у дома да сипете кафявия ориз в херметически затварящ се съд и да го държите в камерата. Така може да запазите продукта дори 2 години. В хладилника пък той остава годен до 6 месеца. Остатъците от вече сварен ориз също пазете в хладилника, но най-много 2 дена.
Какво да сготвите с кафяв ориз?
Добре е да знаете, че той се вари по-дълго от белия — средно с 25 минути повече, и че вече готов, не е толкова мек като него, а рискът да се развари е доста по-малък. Подходящ е за всички ястия, в които главна роля има белият. За да извлечете максимална полза от кафявия му събрат и дори да я увеличите, препоръчваме ви да го готвите със зеленчуци, мляко, мед или канела. Те са и идеалният начин да туширате специфичния му орехов привкус, ако на някой той се харесва. Кафявият е чудесна компания на различни сирена и кашкавали и апетитна гарнитура, овкусен със свежи зелени подправки, сол и пипер. Може спокойно да го използвате в супи и като плънка на зеленчуци и рула от месо. А когато го смесите с бобови растения, получавате великолепен дует, който не е нужно да допълвате с каквото и да било. Кафявият ориз е подходящ и за салати с месо или със зеленчуци и плодове. Опитайте например един вариант на гръцката пилешка салата — с кафяв ориз, настъргано сирене „фета“ и ситно нарязани краставички, подправена с балсамов оцет. Поднесете тази салата охладена.
Кулинарните тънкости
Преди да пристъпите към кулинарната обработка на кафявия ориз, натопете го за 1 нощ в студена вода, която да го покрива с пласт от 4 сантиметра, изхвърлете водата, отцедете го и го измийте в гевгир със студена течаща вода. Така подготвеният ориз ще образува по-малко пяна при варенето и ще стане готов с 10 минути по-рано от ненакиснатия. Сложете го отново в студена вода – за 1 чаена чаша кафяв ориз предвидете 10 чаени чаши вода – и го варете 10 минути. Намалете огъня и го варете още 20 минути без похлупак. Не разбърквайте, но обирайте пяната, изключете огъня, отцедете ориза в гевгир и го върнете в тенджерата, ако искате да го смесите с масло. Похлупете, стръсквайте на няколко пъти съда и го оставете на топлия котлон още 10 минути, 3а да попие аромата на маслото. Друг вариант е подготвеният за варене ориз да залеете с вряла вода, да похлупите тенджерката и да го варите на силен огън 3 минути. Намалете огъня на умерен, варете го още 7 минути и отново намалете на най-ниската степен за още 2 минути. Свалете съда от котлона, увийте го в хартия и кърпа и го оставете да престои така 12 минути. Разбира се, може да си спестите всички тези грижи, ако готвите кафявия ориз (а и всеки друг) в оризоварка.
Още за ориза и ползите от него!
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment